Kako se leče pacijenti u Srbiji? U prethodnih 10 godina mnogo je postignuto, ali je neophodno još poboljšanja
Udruženje pacijenata Srbije organizovalo je okrugli sto posvećen položaju pacijenata u Srbiji. Govorillo se o tome kako se lečimo, da li ima dovoljno terapija i da li se pacijenti kod nas leče kao i pacijenti u regoionu.
- U odnosu na to kada smo prvi put pre sedam godina otišli u RFZO kao predstavnici pacijenata sada imamo drugačiju komunikaciju i diskusiju. Udruženja pacijenata su sada prihvaćena kao partneri i to je značajna stvar koja nam pruža sigurnost. Ono što nedostaje je predvidivost kada su nove liste lekova u pitanju. Nadali smo se da će do Nove godine biti novih lista lekova, ali hajde da onda radimo na tome da budu makar do Uskrsa. Potrebni su nam instrumenti koji će nam koliko toliko garantovati da će te nove lekove država nabavljati u određenim rokovima i razmacima. Bilo bi dobro da imamo posebnu bužetsku liniju u RFZO za nabavku novih inovativnih lekova - rekao je Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata Srbije.
Istaknuto je da je najznačajnije poboljšanje napravljeno u poslednje četiri godine.
- Do tada situacija je bila daleko od dobre kada se radi o inovativnim lekovima. RFZO je kontinuirano obezbeđivao i stavljao nove inovativne lekove na listu. Samo za poslednih sedam godina obezbedili smo 96 inovativnih lekova. 2024 stavili smo novih 16 inovativnih lekova za potpuno nove indikacije. Sada ne pričamo samo o lečenju najtežih boleti u najtežim fazama što je nekada bila praksa. Sada imamo inovativne lekove za lečenje i ranih faza karcinoma, odmah po dijagnostikovanju bolesti. Za neke dijagnoze se lekarima daje i više mogućnosti lečenja inovativnim lekovima. U anketama koje je pravilo Udruženje pacijenata, značajno veći broj pacijenata je dao pozitivnu ocenu efikasnoti te terapije – istakla je mr.ph Vesna Vuković Kojović, ispred Republičkog fonda za zdravstveno osigranje.
I pored velikog napretka, naša zemlja ulaže i dalje 50 odsto manje novca nego Bugarska, 75 odsto manje nego Rumunija, dva puta manje novca nego zemlje kao što su Hrvatska i Mađarska.
- Kada se pogleda procenat budžeta zdravstva koji je raspoređen za lekove, 20,5 odsto ukupnog budžeta zdravstva odlazi na lekove. To je i dalje ispod proseka zemalja regiona gde je to oko 23 do 25 ili više odsto. Tačno je da je ulaganje u zdravstvo u poslednjih pet godina bilo duplirano. Ulaganje u lekove je poraslo 50 odsto, ulaganje u zdravstvo je poraslo 100 odsto, što je razumljvo jer smo u prethodnom petogodišnjem periodu imali kovid i samim tim značajno povećanje troškova. I dalje negde oko 80 inovativnih lekova čeka ulazak na listu. To znači da i u narednom periodu treba da nastavimo ne samo tempom kojim smo išli u ovom petogodišnjem periodu, nego bi bilo dobro da idemo i većim – istakao je Bojan Trkulja, iz udruženja proizvođača inovativnih lekova INOVIA.
Ako bi budžet za lekove u narednih pet godina ponovo porastao za 50 odsto, što bi bio odličan rezultat, mi bismo tek za dve godine stigli tamo gde je sada Bugarska kad aje u pitanu laganje u lekove po glavi stanovnika, dodao je Trkulja. Ono što je dobro je da je situacija u poređenju pre pet ili 10 godina bolja u smislu otvorenih kanala komunikacije i direktne saradnje između farmaceutske industrije, Udruženja pacijenata i ključnih institucija zdravstvenog sistema u našoj zemlji na čelu sa RFZO.
U centru bi svakako u većoj meri trebalo da bude sam pacijent.
- Moram da kažem da je veliki napredak zaista učinjen, ali na kraju svega u centru bi trebalo da budu pacijenti kojima je potrebno malo više stručne pažnje. Kada imate pacijenta u ranom stadijum maligne bolesti, imate nadu i šansu za izlečenje i ti ljudi se reintegrišu i vraćaju u svoj život gotovo zdravi - istakao je dr Nikola Beljić, koji se i sam borio protiv karcinoma pluća.
Ono što je svakao najvažnije je da svakom pacijentu bude dostupna terapija.
- Imamo dosta bolesti kojima nisu dostupne inovativne terapije. Neke nemaju ni redovnu terapiju. Tu spadaju sve one bolesti za koje nemamo predstavnike pacijenata i tu se stvara veliki problem i njihov glas se ne čuje. S druge strane, za dosta bolesti imamo inovativne terapije i nadamo se da će u tom smeru i da se nastavi i da svake godine imamo uvođenje novin inovativnih terapija za sve pacijente - rekla je Bojana Marković, član Upravnog Odbora Udruženja pacijenata Srbije i predsednik Udruženja pacijenata sa dijaetesom "Plavi krug".
Priredila: O.M.
Mediteranska dijeta bogata polifenolima usporava starenje mozga: Kontrola šećera u krvi ovde igra ključnu ulogu