Počeo skrinig za rano otkrivanje raka pluća u Beogradu: Pregledi su besplatni i nije potreban uput - 066 267 268 je broj za zakazivanje
Problem je što se uglavnom otkrije u poodmakloj fazi. Zato se uvodi skrining za rano otkrivanje, za početak u Beogradu. Svi iz rizične grupe – stariji od 50, pušači sa 30+ godina staža i osobe sa porodičnom anamnezom – mogu i trebalo bi da se prijave za skrining.
Rak pluća je najčešća i najsmrtonosnija bolest za muškarce, a druga kod žena.
Na svaka dva sata u Srbiji jedna osoba premine od raka pluća, i zato je neophodnost skrininga za rano otkrivanje, od danas i realnost. Među prvima koji su uradili pregled je i predsednica udruženja „Punim plućima”.
Procedura je jednostavna i brza
- Prvi rezultat koji sam dobila sad je da je sve u redu, i da treba da se javim za godinu dana, pošto sam neko ko je u riziku po svim pitanjima – 50 godina plus, bivši pušač, imam pozitivnu porodičnu anamnezu, što znači za sve da se odazovu.
- Procedura je jednostavna, sve je skraćeno - objašnjava Olivera Ćorović, iz udruženja „Punim plućima“.
Studije da skrinig može da otkrije prvi stadijum u 77 odsto slučajeva, a redovni skeneri samo 16 odsto slučajeva. Razlika je više nego očigledna, a to automatski znači da se povećava preživljavanje pacijenata sa karcinomom pluća.
- U nekom desetogodišnjem praćenju, studije sa velikim brojem pacijenata u skrinigu su pokazale da je to i 20 odsto. I sa druge strane, prednost za pacijente je da su izloženi minimalnom zračenju - kaže radiolog, prof. dr Ruža Stević, načelnik Odeljenja pulmo-radiologije UKCS.
Počinje skrinig za rano otkrivanje raka pluća
Većina zaposlenih Klinike za pulmologiju bila je na konferenciji za novinare, jer skoro 70 odsto pacijenata koje trenutno leče imaju rak pluća.
Ova bolest je podmukla, i kada se osete prvi simptomi, nažalost 70 odsto bolesnika bude u metastastkom stadijumu bolest.
Simptomi su u početku nespecifični, kašalj koji duže traje, ne prolazi, temperatura, malaksalost, gubitak težine, pušenje…
- Trećina stanovnika Srbije puši, sve se pripisuje pušenju, izgubimo vreme, terapijske opcije se smanjuju - kaže dr Mihailo Stepanović, direktor Klinike za pulmologiju UKCS.
Podignmo svest za skrining
- Umnogome zavisi od nas, ako probudimo svest ljudi, ako budemo pričali o tome, ako mediji daju podršku, možemo da imamo rezultat. Na dva sata jedna osoba premine od raka pluća, svake godine u Srbiji od ove opake bolesti oboli 7.000, a umre 5.000 - izjavio je ministar zdravlja prof. dr Zlatibor Lončar.
Na broj 066 267 268 možete da zakažete skrining, svaki dan od osam sati ujutru do 20 časova, a pregledi su radnim danima od 14 časova. Besplatan je i nije neophodan uput. Na početku za građane Beograda, od naredne godine za sve u zemlji.
Prenela: N.R.
Izvor: Rts.rs/Zdravlje.Kurir.rs
Deca danas ne spavaju kvalitetno i nisu dovoljno aktivna: Pedijatar savetuje šta je važno da bi se zdrave navike usadile od prvih dana