Svetski dan prevremeno rođenih beba: Institut za neonatologiju organizuje tradicionalno druženje
Svetski dan prevremeno rođenih beba obeležava se 17. novembra, sa idejom da se pažnja društva usmeri na ozbiljne probleme ovih beba i njihovih roditelja. Tim povodom Institut za neonatologiju organizuje i ove godine tradicionalni susret i druženje lekara i medicinskih sestara sa bebama, bivšim pacijentima i njihovim roditeljima.
Institut za neonatologiju će u danas od 12 sati organizovati okupljanje u svečanoj sali svojih prostorija, a program će obuhvatiti i puštanje ljubičastih balona ka nebu u znak podrške prevremeno rođenima, ali i znak sećanja na njihove drugare koji, nažalost, nisu preživeli. Kako je saopštio Institut, u obeležavanju tog događaja učestvuju mnogobrojna udruženja roditelja, profesionalne organizacije, kompanije i pojedinci.
Podsećaju da je u svetu učestalost prevremenog porođaja oko 10 odsto, što znači da se svaka deseta beba rodi pre termina. Svake godine oko 15 miliona dece se rodi pre termina, odnosno pre 37 gestacijske nedelje, a od toga milion njih ne preživi.
U Srbiji se za godinu dana pre termina rodi više od 4.000 beba. Iz Instituta napominju da je prevremeni porođaj značajan zdravstveni problem u celom svetu zbog prateće smrtnosti, kratkotrajnih i dugotrajnih posledica, kao i visokih troškova za zdravstveni sistem i društvo u celini. Takođe, lečenje prevremeno rođenih beba je zahtevno, dugotrajno, skopčano sa brojnim rizicima i predstavlja veliki izazov za zdravstvene profesionalce, a za roditelje i porodicu, to je neočekivani događaj, izvor velike traume i hroničnog stresa.
Najmanje zrelosti i težine
Institut za neonatologiju je jedinstvena republička institucija tercijalnog nivoa u kojoj se leče novorođena deca, a najveći broj su visokorizične prevremeno rođene bebe najmanje zrelosti i najmanje težine na rođenju. Institut godišnje zbrinjava 20-25 odsto od ukupnog broja prevremeno rođene dece na teritoriji Srbije, i više od 50 odsto dece rođene na teritoriji Srbije sa porođajnom telesnom masom ispod 1.500 grama.
Pripremila: N.L.
Izvor: Politika.rs/Zdravlje.kurir.rs
Zbogom masne naslage: Trener otkriva najbolje vežbe za kritične delove - stomak, butine i zadnjicu