Slušaj vest

Zajednički cilj struke, udruženja pacijenata, institucija i medija jeste podizanje svesti o faktorima rizika za razvoj karcinoma prostate, o značaju prepoznavanja simptoma bolesti, unapređenju dostupnosti inovativne terapije, ali i rušenju društvenih prepreka (stigmi) koje sprečavaju muškarace da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem. 

Direktor Klinike za urologiju UKCS, prof.dr Zoran Džamić, istakao je da svi muškarci stariji od 50 godina treba jednom godišnje da obave urološki pregled, a ukoliko su u porodici imali karcinom prostate, na redovne preglede treba da krenu od 45. godine.

- Potrebno je uraditi PSA test iz krvi i otići na pregled kod urologa. Prvi simptomi koji mogu ukazati na rak prostate su poremećaji u kvalitetu mokrenja, poput otežanog i učestalog mokrenja, zatim noćno mokrenje, kao i krv u mokraći. Ukoliko dijagnostika pokaže da se radi o raku, procenjuje se proširenost bolesti, a zatim konzilijum donosi odluku o najboljem načinu lečenja. Ako je bolest lokalizovana na samu prostatu, bez metastaza, može se izlečiti. Hirurgija, odnosno odstranjenje cele prostate je zlatni standard u lečenju ranog karcinoma - zaključio je prof. dr Džamić.

Fotografija 1 (4).JPG
Foto Nenad Dimić Hirurgija, odnosno odstranjenje cele prostate je zlatni standard u lečenju ranog karcinoma


Dr Vesna Stojanović, internista-onkolog iz Klinike za onkologiju UKC Niš kaže da „Ukoliko bolest otkrijemo na vreme stopa petogodišnjeg preživljavanja je veća od 90 odsto. Ako se bolest otkrije u metastatskoj fazi bolesti stopa preživljavanja se smanjuje na 30%. I pored toga što je metastatski karcinom prostate neizlečiva bolest poslednjih 20 godina ostvaren je veliki napredak u terapiji karcinoma prostate. Inovativni lekovi su efikasni i pacijenti ih dobro podnose. Njihovom primenom značajno se odlaže progresija bolesti, produžava život pacijentu uz očuvan kvalitet života“, istakla je dr Stojanović i naglasila da je od 2017. godine napravljen značajan napredak u pogledu dostupnosti novih lekova za terapiju karcinoma prostate u Republici Srbiji.

Na listi lekova RFZO dostupno je više inovativnih lekova iz grupe ARTA lekova i hemioterapije, dok lekovi iz grupe PARP inhibitora nisu dostupni. Uvođenjem PARP inhibitora na listu, zaokružili bismo algoritam lečenja karcinoma prostate.

Ove godine oformljeno je i novo Udruženje pacijenata za borbu protiv karcinoma bešike, prostate, testisa i bubrega “Uro takt”. Predsednik udruženja Marko Đurić kaže da pacijenti oboleli od karcinoma uro-genitalne regije nisu do sada imali svoje udruženje, te da je njegov cilj da se promeni zabrinjavajuća statistika.

- Vreme je da pacijenti, zajedno sa svojim porodicama i uz podršku lekara daju takt za kvalitetniju prevenciju i bolje lečenje“, rekao je Ðurić.

Promo