U Srbiji prvi put izvedeno zračenje celog tela: Ova procedura se radi u svega nekoliko centara u svetu
Posle višegodišnje pripreme u Institutu za onkologiju i radiologiju, prvi put u Srbiji urađena je procedura zračenja celog tela kod pacijentkinje koja boluje od leukemije i priprema se za transplantaciju kostne srži.
Procedura se radi u svega nekoliko centara u svetu, a naši pacijenti najčešće su odlazili u Italiju. Duga je priprema za tretman ali je mnogo duža bila obuka lekara. Pored prostora-bunkera, i jednog od najsavremenijih aparata za zračenje, moralo je dodatno da se ulaže.
Zračenje celog tela je priprema za transplantaciju kostne srži. Tridesetjednogodišnja pacijentkinja koja boluje od leukemije, prvi tretman imala je prekjuče ujutru u pola sedam, drugi, istog dana uveče.
- Nismo imali mogućnosti da je sprovodimo sve do sada ovde kod nas, međutim sada su se tehnički uslovi stvorili, i jako smo zadovoljni zbog toga. To su pacijenti koji su bili upućivani u inostranstvo, tamo su se i transplantirali, jer je zračenje celog tela deo pretransplantacionog programa. Ova prva pacijentkinja je mlada, sprovodi se doza zračenja od dva greja, jedan grej ujutru jedan uveče - navodi načelnik Radioterapije solidnih tumora i malignih hemopatija IORS-a, doc. dr Tatjana Arsenijević.
Inače, ova tehnika se sprovodi u svega nekoliko centara i u Evropi, tehnika je komplikovana iz više razloga, tehničkih aspekta, a i zbog mogućih posledica, ističe načelnik Radioterapije IORS-a, dr Aleksandar Tomašević.
- Neophodno je jako dobra priprema, mnogo planiranja, doze zračenja, prati se sve vreme. Jedan tretman traje od 20 do 40 minuta konstantnog zračenja i konstantno se prati iz komandne sobe koji deo tela prima doze zračenja - dodaje.
Obuka u Danskoj
Pacijentkinja je dobro je podnela zračenje, juče je otpočela hemoterapiju, priprema se za transplantaciju kostne srži.
- Zahvaljujući MZ smo dobili dodatne aparate za ovu proceduru zračenja čitavog tela, cela naša ekipa su radilog, fizičar, tehničar. Išli su na obuku u Dansku i to je velika stvar za naš zdravstveni sistem, pacijenti su ranije išli u inostranstvo - kaže direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, dr Milan Žegarac.
U Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije imaju osam lineranih akceleratora. Svakog dana na zračenju je oko 400 pacijenata. Prvi pre sedam ujutru, poslednji oko ponoći. Na jednom od aparata, uz dodatnu opremu, godišnje će zračenja celog tela raditi kod oko 30 pacijenata.
Pripremila: N.L.
Izvor: Rts.rs/Zdravlje.kurir.rs
7 namirnica bogatih kalijumom za dobar pritisak: Evo kada bi posebno trebalo da ih uvrstite na meni