Slušaj vest

- Ne postoji zvanično preporučen skrining za nedostatak gvožđa, ni za žene ni za bilo koga, kao što imamo za rak grlića materice ili rak dojke - kaže Ariel Maršal, hematolog i vanredni profesor medicine na Univerzitetu Minesota u Mineapolisu, koji nije učestvovao u ovoj studiji.

Prethodna istraživanja sugerišu da žene mlađe od 50 godina imaju do 20 puta veće šanse da imaju nedostatak gvožđa od muškaraca.

Kako znate da li vam nedostaje gvožđa?

Nedostatak gvožđa može se dijagnostikovati jednostavnim krvnim testom koji meri nivo feritina, proteina u krvi koji je prisutan u većim količinama kada telo ima dovoljno gvožđa.

Istraživači su takođe uzeli u obzir potencijalne troškove lečenja oralnim tabletama gvožđa, koje su dostupne bez recepta, i intravenskom suplementacijom gvožđa (davanje gvožđa direktno u krvotok), koja je skuplja i zahteva lečenje u specijalizovanim centrima za infuziju.

suplamenti shutterstock_2448262555.jpg
Shutterstock Istraživači su razmotrili troškove lečenja oralnim i intravenskim suplementima gvožđa.

Tokom istraživanja, nije pronađena značajna razlika u isplativosti sprovođenja skrininga na nedostatak gvožđa u poređenju sa nesprovođenjem skrininga.

Ovaj slučaj bez obzira na nivo feritina koji se koristio za dijagnozu nedostatka gvožđa, kao i bez obzira na to da li su pacijenti primali oralne ili intravenske suplemente gvožđa.

Žene koje imaju nedostatak gvožđa mogu ostati nedijagnostikovane


- Nedostatak široko rasprostranjenog skrininga na nedostatak gvožđa doprinosi tome da mnogi slučajevi ostanu nedovoljno dijagnostikovani, posebno zato što pacijentima može biti teško da prepoznaju koji simptomi ukazuju na potrebu za testiranjem - objašnjava Džordž Gošua, hematolog-onkolog i docent na Iale Cancer Center i Medicinskom fakultetu.

- Problem je u tome što postoji mnogo simptoma koji mogu biti prisutni i kod drugih stanja, a ne samo kod nedostatka gvožđa - objašnjava dr Gošua.

Neki od simptoma mogu biti: nemirne noge, žudnja za ledom, kognitivna magla, kratak dah i umor.

- Zbog široke rasprostranjenosti nedostatka gvožđa i nedostatka rutinskog skrininga, mnoge žene ostaju nedovoljno dijagnostikovane - kaže Leo Bucklei, specijalista kliničke farmacije u Brigham and Women's Hospital u Bostonu, koji nije bio uključen u novu studiju.

- Postavlja se pitanje koji su stvarni benefiti i rizici skrininga svih žena na nedostatak gvožđa - objašnjava dr Bucklei.

mozdana magla shutterstock_2298918641.jpg
Shutterstock Jedan od simptoma nedostatka gvožđa može biti moždana magla.

Testovi zahtevaju vreme i novac, a lečenje može izazvati neželjene efekte, poput bolova u stomaku pri upotrebi oralnih suplemenata, kao i ozbiljne reakcije na infuziju, kao što su otežano disanje i nizak krvni pritisak.

Ako imate simptome obratite se lekaru


- Iako nije jasno da li je univerzalni skrining opravdan, ima smisla da lekari testiraju žene sa simptomima nedostatka gvožđa, jer suplementi mogu ublažiti njihove tegobe - objašnjava dr Sant-Rain Pasricha, vršilac dužnosti direktora laboratorije za anemiju u Melburnu, Australija.

- Trenutni dokazi ne pokazuju da sve žene sa nedostatkom gvožđa imaju koristi od suplementacije, ali žene koje imaju simptome i testiraju se na nedostatak gvožđa mogu imati koristi od lečenja - dodaje dr Pasricha.

Prenela: N.R.

Izvor: Everydayhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs