Održan okrugli sto o Nacrtu izmena i dopuna Zakona o presađivanju ljudskih organa: Cilj povećanje broja potencijalnih donora
Tekst Nacrta izmena i dopuna Zakona o presađivanju ljudskih organa, koji se zasniva na principu autonomije volje pojedinca, predstavljen je na održanom okruglom stolu u Kući ljudskih prava u organizaciji Udruženja pacijenata na dijalizi i na listi čekanja za transplantaciju organa "Donorstvo je herojstvo".
Nacrt zakona dobio je pozitivne reakcije svih prisutnih relevantnih aktera. Događaju su prisustvovali predstavnici Kancelarije za ravnopravnost, predstavnici Zaštitnika građana, akademska zajednica, udruženja za medicinsko pravo, advokati, udruženja pacijenata, organizacije civilnog društva, narodni poslanici Odbora za zdravstvo, lekari, bioetičari i mnogi drugi relevantni akteri.
Udruženje "Donorstvo je herojstvo" angažovalo je eminentne pravne eksperte kako bi izradili kvalitetan Nacrt predloga izmena i dopuna Zakona. Tim stručnjaka čine: Prof. dr Jelena Simić, Pravni fakultet Univerziteta Union u Beogradu, Dr Marta Sjeničić, predsednica Udruženja pravnika za medicinsko i zdravstveno pravo Srbije (SUPRAM) i Vladica Ilić, menadžer Pravnog tima Beogradskog centra za ljudska prava.
Ključni predlog teksta Nacrta izmena i dopuna Zakona omogućava građanima Republike Srbije da se izjasne o svojoj volji povodom doniranja organa, bilo da je ona pozitivna ili negativna, na jednostavan i dostupan način - kod lekara bilo koje specijalizacije, kod javnog beležnika ili putem eUprave. U slučaju da je potencijalni donor osoba koja nije dala prethodno izjašnjenje, porodica bi bila pitana o tome kakav je bio njegov/njen stav o doniranju organa.
Član 23. Zakona o presađivanju organa i dalje nije korigovan
Ustavni sud je 20. maja 2021. godine doneo odluku kojom je Član 23. Zakona o presađivanju ljudskih organa proglašen neustavnim, a Ministarstvu zdravlja je dat rok od šest meseci za izmenu istog.
Član 23. Zakona o presađivanju ljudskih organa proglašen je neustavnim zbog nedorečenosti, nejasnosti, nepreciznosti i nedoslednosti pravnih formi koje su propisale uzimanje organa sa umrlih lica.
Ipak, do danas pomenuti član nije korigovan. Prošle godine, predlog izmene stigao je do Narodne skupštine, ali nije uvršten na dnevni red zbog njenog raspuštanja, što znači da procedura mora da počne iznova.
U slučaju moždane smrti, saglasnost porodice se retko traži ili izostaje
Iz Udruženja "Donorstvo je herojstvo" napominju da su nedavno u saradnji sa IPSOS-om sproveli istraživanje javnog mnjenja o stavovima naših građana o doniranju organa, koje je pokazalo da je polovina njih spremna da evidentira svoju volju kao potencijalni davaoci organa. To je bila osnova za dalji razvoj i logiku samog predloga, s obzirom da su dosadašnji rezultati i postojeći način rada očigledno nisu zadovoljavajući.U slučaju moždane smrti, saglasnost porodice se retko traži ili izostaje.
Dok je u Hrvatskoj u prvih osam meseci postavljeno više od 90 pitanja porodicama za saglasnost, u našoj zemlji taj broj iznosi svega 30. Naši građani imaju pravo da se izjasne o svojoj volji i kao što postoji testament za imovinu, iz udruženja smatraju da treba da postoji i mogućnost da pacijenti izraze svoj stav o doniranju organa. Na državi je da im to omogući na lak i dostupan način.
Podsećamo u ovom trenutku oko 2.000 pacijenta je na listi čekanja za transplantaciju organa, dok su od početka godine urađene svega 44 transpalntacije organa sa preminlog donora. Zbog toga je neophodno uspostaviti transparentan i efikasan sistem u kojem će građani imati pravo da se izjasne o svojoj volji.
Zajednički zaključak svih prisutnih bio je da su predložene izmene zakona od suštinskog značaja za poštovanje volje pojedinca i unapređenje transplantacionog sistema. Uz kontinuiranu kampanju Ministarstva zdravlja, kako je predviđeno nesporenim delovima zakona, predložene izmene mogu doneti dugoročne pozitivne efekte.
Iz Udruženja "Donorstvo je herojstvo" zaključuju da će tekst Nacrta izmena i dopuna Zakona o presađivanju ljudskih organa biti predstavljen Radnoj grupi za izradu Nacrta zakona Ministarstva zdravlja, kao i ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru, koji je pre nekoliko meseci i dao podršku predlogu.
Prenela: O.M.
Kad od omiljene serija skače krvni pritisak? 4 znaka da ono što gledate utiče na vaše mentalno zdravlje