Slušaj vest

Srbija je na drugom mestu u Evropi po smrtnosti od raka pluća, pre svega zato što se uglavnom otkrije u poodmakloj fazi. Ministarstvo zdravlja je u novembru pokrenulo akciju skrining za rano otkrivanje raka pluća na Klinici za pulmologiju UKCS-a. Do sada je pregledano skoro 700 građana koji pripadaju rizičnoj grupi i kod tri do četiri odsto pregledanih otkrivene su tumorske promene, kaže doc. dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju.

Skriningom su obuhvaćeni pre svega građani koji pripadaju rizičnoj grupi - stariji od 50 godina koji puše dnevno 15 cigareta i više tokom dužeg vremenskog perioda, kao i bivši pušači i oni sa porodičnom anamnezom raka pluća. Kako ističe doktor, praksa da se skriningom obuhvati najpre najrizičnija grupa se primenjuje i u svetu.

- Telefon nam neprestano zvoni i građani pitaju zašto na skrining ne mogu i ostali, ali prosto idemo sa najrizičnijom populacijom - naglašava doc. dr Mihailo Stjepanović.

Kod tumorskih promena zakazane operacije

Pacijenti kod kojih su otkrivene tumorske promene već su pozvani u ambulante i većini su zakazane operacije već tokom januara. Promene su češće kod osoba muškog pola, ali je kod jedne pacijentkinje otkrivena već metastatska forma bolesti i ona neće moći da bude operisana.

hronicna-opstruktivna-bolest-pluca-shutterstock-2499394605.jpg
Promene su češće kod osoba muškog pola Foto: Shutterstock

- Kad sam razgovarao sa njom, kaže da su simptomi bili duže prisutni, ali ih je ignorisala iz nekog straha. Čula je za našu akciju, pa se javila. Nažalost, kod nje ne možemo uraditi operativno lečenje, ali ići će nadalje u dijagnostiku i terapiju - dodaje doktor.

Simptomi raka pluća

Simptomi koji bude sumnju na rak pluća su kašalj, iskašljavanje, krv u ispljuvku, osećaj otežanog disanja, bolovi u grudima, promuklost, neobjašnjiv umor, malaksalost... Jedan od simptoma može biti i bol u ramenu (tzv. pankoast tumor) jer zahvata plućni parenhim (čine ga alveole, alveolarni kanali i respiratorne bronhije) i koštano tkivo u blizini ramena.

U slučaju pacijenata kod kojih su promene otkrivene na samom početku, oko 30 njih ima šansu za potpuno izlečenje. Nasuprot tome, da je bolest otkrivena u kasnijoj fazi, lečenje bi verovatno bilo znatno teže i sa nepovoljnijim ishodom.

Veliko interesovanje

Inače, interesovanje za skrining je bilo veliko, a građani su zahvaljujući medijskoj kampanji bili dobro informisani. Znali su da se pregled obavlja na skeneru sa osam puta manjim zračenjem nego kod standardnih skenera, a sama procedura traje kratko.

Program skrininga se nastavlja, tako da će svi zainteresovani doći na red, a plan je da se skrinig proširi na celu zemlju, ističe doc. dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju UKCS-a.

Pročitajte i sve detalje oko zakazivanja besplatnih skrining pregleda za rano otkrivanje raka pluća, za koje nije potreban uput, ali bi trebalo nazvati broj 066 267 268.

Pogledejte i video o pecijentkinji koja je bila u četvrtom stadijumu raka pluća. 

02:00
"BILA SAM U 4. STADIJUMU RAKA PLUĆA, O DRŽAVNOM TROŠKU SAM UZELA TERAPIJU" Pacijentkinja i doktor diskutuju o inovativnim lekovima Izvor: Kurir televizija

Pripremila: N.L.

Izvor: Rts.rs/Zdravlje.kurir.rs