Slušaj vest

Prodaja elektronskih cigareta za jednokratnu upotrebu zabranjena je u Belgiji iz zdravstvenih i ekoloških razloga od 1. januara. Zabrana pušenja na otvorenom u Milanu stupila je na snagu istog dana, dok zemlje EU razgovaraju o strožoj kontroli duvana.

Najavljujući zabranu prošle godine, belgijski ministar zdravlja Frank Vandenbruk opisao je elektronske cigarete kao „izuzetno štetan“ proizvod koji šteti društvu i životnoj sredini.

- E-cigarete za jednokratnu upotrebu su novi proizvod jednostavno dizajniran da privuče nove potrošače. E-cigarete često sadrže nikotin koj vas čini zavisnim. Nikotin je loš za vaše zdravlje - rekao je on za Asošijeted pres.

Ministar je takođe naveo „opasne otpadne hemikalije“ prisutne u jeftinim i široko dostupnim vejpovima za jednokratnu upotrebu.

shutterstock-562328434.jpg
E-cigarete često sadrže nikotin koj vas čini zavisnim Foto: Shutterstock, Ilustracija

U Engleskoj od juna biće protivzakonita prodaj ovih vejpova

Australija je prošle godine ograničila prodaju svih vejpova apotekama kao deo niza mera protiv pušenja koje su opisane kao vodeće u svetu. U Engleskoj će od juna 2025. biti protivzakonito prodavati vejp za jednokratnu upotrebu, u cilju suzbijanja njihove široke upotrebe od strane dece i sprečavanja štete po životnu sredinu.

Vandenbruk je rekao da Belgija „igra pionirsku ulogu u Evropi kako bi oslabila duvanski lobi“ i pozvao na ažuriranje zakona EU.

Zemlja nastoji da smanji broj novih pušača na nulu ili blizu nule do 2040. godine i preduzima druge korake da „obeshrabri i denormalizuje“ pušenje.

Od 1. aprila zabrana prodaje duvana u samoposlugama većim od 400 kvadrata

Pušenje je već zabranjeno na igralištima, sportskim terenima, zoološkim vrtovima i tematskim parkovima, a duvanski proizvodi od 1. aprila neće moći da se prodaju u samoposlugama većim od 400 kvadratnih metara niti izlažu na prodajnim mestima.

Zvanična anketa belgijskog zdravstvenog intervjua iz 2018. godine pokazala je da 15,3 odsto stanovništva starijeg od 15 godina puši svaki dan, što je pad u odnosu na 25,5 odsto iz 1997. godine.

Očekuje se da će istraživanje iz 2023. godine, koje treba da bude objavljeno u septembru, pokazati dalji pad pušenja, ali je vlada rekla da su potrebne dalje akcije kako bi se ispunili njeni ciljevi smanjenja pušenja.

shutterstock_1366233272.jpg
Belgijska anketa iz 2018. pokazala je da 15,3% stanovništva starijeg od 15 godina puši svaki dan Foto: Shutterstock

U Milanu od 01. januara zabrenjeno pušenje na otvorenom

Zabrana pušenja na otvorenom u Milanu, severnom italijanskom poslovnom i modnom centru dugo poznatom po smogu, stupila je na snagu 01. januara.

Pušači koji pale cigarete na gradskim ulicama i na prepunim javnim prostorima suočiće se sa kaznama od 40 evra (33 funti) do 240 evra. Zabrana je produžetak mere izrečene 2021. godine kojom je zabranjeno pušenje u parkovima i na igralištima, na autobuskim stajalištima i sportskim objektima.

Gradski zvaničnici su rekli da je zabrana namenjena poboljšanju kvaliteta vazduha i zaštiti zdravlja ljudi, posebno od posledica pasivnog pušenja. Zabrana se, međutim, ne odnosi na e-cigarete.

Milano se nalazi u dolini Po, ogromnom geografskom području koje se prostire na regionima Pijemont, Lombardija, Veneto i Emilija-Romanja. Istraga Gardijana iz 2023. godine otkrila je da više od trećine ljudi koji žive u dolini i okolnim oblastima udišu vazduh četiri puta više najopasnijih čestica u vazduhu. iznad granice smernica Svetske zdravstvene organizacije.

shutterstock-1357664711.jpg
Veliki broj smrtnih slučajteva u Italiji posledica je pušnja Foto: Shuterstock

Oko 93.000 smrtnih slučajeva godišnje u Italiji povezano sa pušenjem

Iako je broj pušača u Italiji postepeno opadao u poslednjih 15 godina, 24 odsto stanovništva i dalje puši, prema prošlogodišnjim podacima Visokog zdravstvenog instituta.

Procenjuje se da se 93.000 smrtnih slučajeva svake godine u Italiji pripisuje pušenju, prema ministarstvu zdravlja. Prva italijanska nacionalna mera protiv pušenja uvedena je 1975. godine, kada je pušenje zabranjeno u javnom prevozu i u učionicama. Zabrana je 1995. godine proširena na prostore javne uprave, a 2005. na sve zatvorene javne površine.

Prenela: O.M.

Izvor: theguardian.com/Zdravlje.Kurir.rs