Slušaj vest

Dr Keit Knutson, istraživač vakcina protiv raka na klinici Mejo, objašnjava kako razvoj personalizovanih vakcina protiv raka pluća daje nadu pacijentima.

Možda zvuči kao nešto iz naučno-fantastičnog filma, ali to je stvarnost. Istraživači klinike Mejo već razvijaju personalizovane vakcine protiv raka pluća.

- Mi zapravo pravimo vakcinu koja je specifična za rak svakog pojedinca. Proces uključuje analizu ćelija raka kako bi se stvorila jedinstvena vakcina. Možemo uzeti mali deo tog raka i sekvencirati taj rak i dobiti informacije koje su nam potrebne da dizajniramo vakcinu - objašnjava dr Knutson.

Vakcina koristi imuni sistem za identifikaciju i borbu protiv raka

- Možemo da koristimo tu vakcinu da bismo, nadamo se, sprečili da se bolest vrati, ili da je upotrebimo da smanjimo tumor kada se daje sa drugim vrstama terapija - kaže dr Knutson.

Možete smanjiti rizik od raka pluća prestankom pušenja i izbegavanjem izlaganja pasivnom pušenju.

Preventivna vakcina za rak pluća sa specifičnim genetskim karakteristikama

- Klinika Mejo uskoro će početi da istražuje upotrebu vakcine za primarnu prevenciju raka dojke koja se takođe može koristiti za zaustavljanje razvoja nekih vrsta raka pluća - kaže dr Knutson.

rak pluća shutterstock_2492000741.jpg
Klinika Mejo uskoro će početi da istražuje upotrebu vakcine za primarnu prevenciju raka. Foto: Shutterstock

Za razliku od personalizovane vakcine ova će koristiti atigene

Za razliku od personalizovane vakcine, koja se oslanja na genetske informacije o postojećem karcinomu, ova vakcina koristi antigene za neke od uobičajenih onkogenih koji su prekomerno izraženi kod raka dojke, a koji se takođe mogu naći kod nekih karcinoma pluća.

Onkogeni su mutirani geni sa potencijalom da izazovu rak. Kada su prekomerno izraženi, prave previše kopija sebe, što može podstaći rast raka.

Jedan od antigena u ovoj vakcini cilja na prekomernu ekspresiju receptora 2 humanog epidermalnog faktora rasta HER2 ( protein koji se nalazi na površini ćelija i igra ključnu ulogu u regulaciji rasta, deljenja i preživljavanja ćelija).

HER2 je ključan za rast i podelu ćelija, a prekomerno se izražava u 13% do 20% slučajeva karcinoma pluća ne-malih ćelija (NSCLC), koji je najčešći tip raka pluća.

Vakcina takođe sadrži antigene koji ciljaju prekomernu ekspresiju MUC1 (protein koji se nalazi na površini mnogih ćelija, posebno u sluzokožama, kao što su sluzokoža pluća, dojke, creva i drugih organa), koji je prisutan u 80% NSCLC slučajeva.

undefined
Ova vakcina koristi antigene za neke od uobičajenih onkogenih koji su prekomerno izraženi kod raka dojke. Foto: Shuttershtock

- Istraživači bi mogli da koriste ovu tehnologiju za sprečavanje drugih vrsta raka. Napredak u razvoju vakcine protiv raka u poslednjih nekoliko decenija dao je istraživačima raka uvid u mogućnosti koje imaju za lečenje raka pluća - objašnjava dr Knutson.

Naučnici razvili test urina koji otkriva rak pluća u najranijoj fazi

 Prenela: N.R.

Izvor: Cancerblog.mayoclinic.org/Newsnetwork.mayoclinic.org/Zdravlje.Kurir.rs