Slušaj vest

Projekat "Prevencija kao garancija" se realizuje uz institucionalnu podršku Ministarstva zdravlja, kao i partnersku podršku: Grupacije WMG (Wireless Media Group), kompanije "AstraZeneca" i udruženja Ženski centar "Milica", sa ciljem unapređenja javnog zdravlja i podizanja svesti o značaju preventivne zdravstvene zaštite.

Radionicu su otvorile Irena Petrović, direktorka WMG fondacije i Sanja Popović Pantić, predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije, koje su ukazale na važnost prevencije u borbi protiv raka dojke.

1.jpeg
Irena Petrović, direktorka WMG fondacije Foto: Marko Karović

- Danas se obraćamo poslovnim ženama, koje su često preopterećene brojnim obavezama kako na poslu, tako i kod kuće, , zbog čega se dešava da svoje zdravlje stave u drugi plan. Cilj ove radionice je da pomognemo ženama da prevaziđu strahove i predrasude u vezi sa preventivnim pregledima i samopregledima i da ih podstaknemo da im prioritet budu redovni pregledi kako bi se na vreme uočile eventualne promene - izjavila je Irena Petrović, direktorka WMG fondacije.

Predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije, Sanja Popović Pantić istakla je da je Udruženje stvorilo prostor u kojem se žene međusobno podržavaju u svim životnim situacijama, naročito u teškim trenucima, kao što su bolesti, gradeći međusobno poverenje i pomoć.

7.jpeg
Radionica je bila namenjena članicama Udruženja poslovnih žena Srbije Foto: Marko Karović

- Izuzetno nam je drago što smo danas ovde, jer je najmanje što možemo učiniti za sebe i svoje voljene – redovno odlaziti na preglede. Tokom 26 godina rada, naše udruženje je izgradilo snažnu mrežu podrške među ženama, što je bilo ključno za prevazilaženje svih izazova - naglasila je Popović Pantić.

Strah od pregleda se može prevazići 

Kroz stručna predavanja, interaktivne sesije, praktične savete, učesnice su imale priliku da se upoznaju s različitim aspektima prevencije karcinoma dojke. Dr sc. med. Marija Andrijić, psiholog i integrativni psihoterapeut sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, govorila je o prevazilaženju emocionalnih barijera koje žene često imaju kada je reč o preventivnim pregledima, kao i važnosti psihološkog stanja u prevenciji malignih bolesti.

4.jpeg
Dr sc. med. Marija Andrijić, psiholog Foto: Marko Karović

- Strah može biti prirodan, ali kada postaje preplavljujuć, može sprečiti žene da idu na preventivne preglede. U našem društvu i dalje postoji strah da će lekar pronaći nešto, što pokreće negiranje i potiskivanje problema. Važno je prihvatiti strah, ali i naučiti kako se nositi s njim i prevazići ga - istakla je Marija Andrijić.

Prvi pregled dojke sa 30 godina

Profesorka dr Dragana Đilas, specijalista radiologije i predsednica Senološkog udruženja Srbije, govorila je o važnosti redovnih skrining pregleda, kao i o tome kako stil života i zdravstveno stanje utiču na rizik od razvoja karcinoma dojke. Učesnice su kroz njeno izlaganje dobile konkretne smernice o tome kada i koje metode pregleda treba da primenjuju u zavisnosti od godina starosti i drugih faktora rizika. 

3.jpeg
Profesorka dr Dragana Đilas, specijalista radiologije Foto: Marko Karović

- Karcinom dojke je najčešća maligna bolest kod žena i može se javiti u svim godinama, međutim najčešće se javlja kod žena starijih od 50 godina, zbog čega je važno da žene redovno idu na preventivne preglede. Preporučuje se da prvi pregled dojke žene urade sa 30 godina ukoliko nemaju nikakve simptome. Savetuje se da urade ultarzvuk koji spada u potpune bezbedne metode, bez zračenja. Ultrazvuk je brz, jeftin i efikasan, ali je važno da ga rade stručni radiolozi. Nakon 40. godine preporučuje se kombinacija mamografije i ultrazvuka, a nakon 50. mamografija postaje glavna metoda. Ženama sa povećanim rizikom, kao što su one sa gustim žlezdama ili porodičnom istorijom raka, savetuje se i magnetna rezonanca dojki, koja nema zračenje, ali je skuplja i traje duže - naglasila je prof. dr Dragana Đilas.

IMG_3517.jpeg
Vesna Bondžić, predsednica Ženskog centra "Milica", pokazala je kako se radi samopregled dojki Foto: Marko Karović

Vesna Bondžić, predsednica Ženskog centra "Milica", podelila je sa učesnicama radionice svoje iskustvo o borbi sa karcinomom dojke, ističući značaj pravovremene dijagnostike ove bolesti. Zatim je na modelu održala edukaciju o pravilnom načinu samopregleda grudi, pružajući učesnicama ključne savete za redovnu kontrolu svog zdravlja. Učesnice radionice su imale priliku da na modelu napipaju kako izgleda promena na dojci koja dalje zahteva hitnu dijagnostičku proceduru.

2 (1).jpeg
Predavači na radionici "Snažne, zdrave, uspešne" Foto: Marko Karović

WMG fondacija će kroz projekat "Prevencija kao garancija" nastaviti sa sličnim aktivnostima i inicijativama koje za cilj imaju podizanje svesti o preventivnoj zdravstvenoj zaštiti i osnaživanje žena da svoje zdravlje postave kao prioritet.