Slušaj vest

Pet istraživača sa FHI, Univerziteta u Kaliforniji i Univerziteta u Vašingtonu dobili su pristup komercijalno dostupnom AI programu za retroaktivnu analizu mamografija 116.495 žena koje su učestvovale u norveškom programu otkrivanja između 2004. i 2018. Od ukupnog broja ispitanica, 1.607 je dobilo rak dojke.

Algoritam je bio u stanju da predvidi koje žene imaju veći rizik od razvoja raka dojke, pa čak i da identifikuje koja je dojka bila u opasnosti, četiri do šest godina pre dijagnoze.

- Primetili smo da je dojka koja je razvila rak imala AI rezultat oko dva puta veći od druge dojke. Studija pokazuje da se algoritmi veštačke inteligencije koji su već dostupni na tržištu mogu koristiti za razvoj personalizovanijih programa detekcije - rekla je Solveig Hofvind, koja vodi program za otkrivanje i projekat veštačke inteligencije.

rak-dojke-shutterstock-2201529651.jpg
Algoritam je bio u stanju da predvidi koje žene imaju veći rizik od razvoja raka dojke, pa čak i da identifikuje koja je dojka bila u opasnosti, četiri do šest godina pre dijagnoze. Foto: Shutterstock

AI bi se mogao koristiti za rano otkrivanje raka dojke, kako bi se smanjili troškovi i bolje ciljalo na rizične populacije, rekao je FHI.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, 670.000 žena umrlo je od raka dojke 2022. godine, najčešćeg oblika raka kod žena u većini zemalja.

Studija je objavljena u "Journal of the American Medical Association Netvork", koja uređuje kolekciju prestižnih medicinskih časopisa.

Norveški program za otkrivanje je takođe pokrenuo projekat prošle godine u koji je učestvovalo 140.000 žena kako bi se utvrdilo da li bi veštačka inteligencija mogla da bude efikasna kao, ili čak bolja od radiologa u dijagnostikovanju slučajeva raka.

Nadeždu su bol i kvržica na dojci odveli lekaru: Nisam dala da mi bolest oduzme pravo na život i radost

Izvor: sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs