Slušaj vest

Postojeće smernice preporučuju upotrebu mehaničkih zalistaka od sintetičkih materijala za pacijente mlađe od 50 godina, dok se biološki zalisci od životinjskog tkiva savetuju za pacijente starije od 65 ili 70 godina. Za pacijente između 50 i 70 godina, izbor zavisi od odluke hirurga i pacijenta.

Veštački srčani zalisci (proteze) su umetnuti zalisci u srce koji pomažu u obnovi pravilnog rada srca kada prirodni zalisci ne funkcionišu kako treba. Postoje dva osnovna tipa: biološki i mehanički.

Istraživački tim želeo je da ispita kliničke ishode pacijenata uzrasta od 50 do 70 godina, koji su podvrgnuti hitnoj zameni srčanih zalistaka na Bristolskom institutu za srce (BHI) u periodu od 1996. do 2023. godine.

Istraživači su takođe želeli da analiziraju trendove, rane ishode, dugoročne stope preživljavanja, učestalost ponovljenih intervencija na ventilima i neusklađenost proteza kod pacijenata (PPM).

Mehanički zalisci bolje utiču na dugoročno življenje

Ukupno je uključeno 1.708 pacijenata (61% muškaraca) prosečne starosti 63 godine, od kojih je 1.191 (69,7%) primilo biološku zamenu zalistaka.

Istraživanje je pokazalo da nije bilo kratkoročnih razlika između pacijenata koji su primili biološke i mehaničke zalistke. Međutim, pacijenti sa mehaničkim zalistcima imali su bolje dugoročne rezultate, i to do 13 godina nakon operacije.

shutterstock_1517780477.jpg
Veštački srčani zalisci (proteze) su umetnuti zalisci u srce koji pomažu u obnovi pravilnog rada srca Foto: Shutterstock

Pacijenti sa biološkim zalistkom veličine 19 mm (koji se obično koristi kod žena) imali su lošije dugoročno preživljavanje. Pacijenti sa mehaničkim zalistkom veličine 21 mm imali su bolje preživljavanje u poređenju sa biološkim zalistcima veličine 19 i 21 mm. Studija je potvrdila da je teški PPM (neusklađenost proteze i pacijenta) značajan faktor rizika za loše dugoročno preživljavanje.

- Naša studija ima značajnu ulogu u donošenju odluka o hirurškim zamenama srčanih zalistaka za pacijente između 50 i 70 godina, koji imaju bolje rezultate sa mehaničkim zalisicima. Trenutni trend koji favorizuje biološke zaliske u ovoj starosnoj grupi treba hitno preispitati - rekla je Đani Anđelini, profesor kardiohirurgije na Medicinskoj školi u Bristolu i direktor Bristolskog instituta za srce.

Istraživački tim preporučuje da se procene dugoročne prednosti mehaničkih zalisaka, naročito u manjim veličinama, iako za biološke zaliske nije potrebno korišćenje dugoročnih lekova za razređivanje krvi.

Ograničenja studija

Studija ima ograničenja jer je sprovedena u samo jednoj instituciji, podaci su prikupljani retrospektivno, a nije korišćena randomizacija, što može dovesti do pristrasnosti. Takođe, nedostatak ehokardiografskih podataka može dovesti do podcenjivanja učestalosti otkazivanja ventila, a uzrok smrti nije bio poznat.

Izvor: News-medical.net/Zdravlje.Kurir.rs

Kardiolog otkriva kako se prepoznaje problem sa srčanim zaliscima?