Slušaj vest

Test je postigao specifičnost od 98 odsto i osetljivost od 73 odsto u svim fazama pankreasnog duktalnog adenokarcinoma (PDAC). Test je pokazao 100 odsto tačnost u razlikovanju PDAC-a od ne-kancerogenih stanja pankreasa. Kombinovanjem testa sa procenom biomarkera CA 19-9, osetljivost je porasla na 85 odsto, dok je specifičnost bila 96 odsto.

Test aktiviran proteazama(enzimi koji imaju sposobnost da razlažu proteine) pokazao je potencijal za otkrivanje raka pankreasa kod pacijenata sa visokim rizikom, a ova tehnologija potencijalno bi mogla da se koristi i za druge vrste raka, rekla je Džared Fišer, doktor nauka sa Oregonskog univerziteta za zdravlje i nauku (OHSU) u Portlandu za Science Translational Medicine - Imali smo 356 različitih pacijenata, 110 sa različitim fazama raka i 246 sa stanjima koja nisu rak, uključujući pacijente sa pankreatitisom i drugim upalnim bolestima, kao i neoplazije ili bolesti koje prethode raku - rekao je Fišer. 

rak-pankreasa-shutterstock-2212090695.jpg
Proteaze su klasa proteina direktno povezanih sa progresijom tumora Foto: Shutterstock

Za analizu se koriste male uzorci krvi 

Napomenuo je da su drugi testovi koji su istraživani u vezi sa rakom pankreasa obuhvatili samo mali broj uzoraka.

- Kada objave drugi rad, obično pokaže da test ne uspeva da otkrije rak u ranoj fazi - rekao je.

Test koji je razvila Fišerova ekipa, poznat kao proteazom aktivirani nanosenzor ili PAC-MANN, koristi promene u aktivnosti proteaza povezanih sa rakom, koje se mere u perifernoj krvi. Proizvodnja proteaza je karakterističan znak progresije raka, a otkrivanje povećane aktivnosti proteaza u cirkulaciji moglo bi da omogući dijagnozu raka pankreasa u ranoj fazi, objasnili su autori istraživanja.

- Jedna od jedinstvenih karakteristika našeg testa je to što gledamo stvari koje se aktivno izlučuju. Takođe, možemo koristiti vrlo malu količinu krvi, osam mililitara u našem trenutnom testu - rekao je Fišer.

Proteaze su nedovoljno korišćena klasa proteina u dijagnostici raka, a direktno su povezane sa progresijom tumora, izjavili su autori.

analiza krvi shutterstock_2452200657.jpg
Naučnici žele da se fokusiraju i na oboljenja koja trenutno nemaju tehniku za skrining Foto: Shutterstock

Studija će se proširiti i na druge vrste raka 

U prvom istraživanju koje je proučavalo kako sonda može otkriti rak pankreasa, naučnici su analizirali uzorke krvi pacijenata pre i nakon operacije. Test je pokazao da se signal sa sonde smanjuje nakon što se ukloni glavni tumor. U narednim istraživanjima, test je pokazao da može razlikovati rak pankreasa (PDAC) od zapaljenja pankreasa (pankreatitis) i od drugih promena u pankreasu (pankreasna neoplazija).

Takođe, studije su počele da se proširuju i na druge vrste raka.

- Trenutno se bavimo gastrointestinalnim traktom. Teoretski, ako pogledate osnovnu biologiju onoga što razvijamo, proteaze su zapravo potrebne za razvoj većine vrsta raka, i verovatno će biti različite, u zavisnosti od vrste raka. Trenutno istražujemo jetru i želimo da proučimo kolorektalni kancer, ali želimo da se fokusiramo i na oboljenja koja trenutno nemaju tehniku za skrining - rekao je koautor Jose Montoya Mira, doktor nauka sa OHSU. 

Preliminarni podaci sa studija koje se bave hepatocelularnim karcinomom, holangiokarcinomom, karcinomom jednjaka, kolorektalnim rakom i karcinomom glave i vrata pokazali su „prilično jaku korelaciju između raka i specifičnog signala u poređenju sa zdravim osobama, rekao je Fišer.

Izvor: medpagetoday.com/Zdravlje.Kurir.rs

Ovo su simptomi akutnog pankreatitisa. Ne zanemarujte ih, mogu da vas koštaju života