Slušaj vest

Studiju je vodio Ši Zengli, vodeći kineski virusolog. Ši, koja se često naziva "žena slepih miševa", najpoznatija je po svom istraživanju o koronavirusima slepih miševa na Institutu za virusologiju u Vuhanu. Rad je sproveden u laboratoriji Guangdžou, u saradnji sa Akademijom nauka Guangdžou, Univerzitetom Vuhan i Institutom za virusologiju Vuhan.

Novi virus pripada grani soja HKU5, koji je prvi put otkriven kod japanskih slepih miševa u Hong Kongu (Kina). Virus pripada grupi Merbecovirus, koja uključuje virus koji izaziva bliskoistočni respiratorni sindrom (MERS).

Posebno, ovaj virus ima sposobnost da se veže za ACE2 receptor, mehanizam sličan SARS-CoV-2, virusu koji je izazvao pandemiju Covid-19. U članku objavljenom u naučnom časopisu Cell, istraživački tim je napisao:

- Otkrili smo i izolovali novi soj HKU5-CoV (loza 2), koji može da koristi ne samo ACE2 receptor slepih miševa, već i ljudi i mnogih drugih sisara. Kada je virus izolovan iz uzoraka slepih miševa, mogao je da inficira ljudske ćelije, kao i veštačka tkiva koja simuliraju respiratorni i crevni trakt. Merbekovirus iz slepih miševa predstavlja visok rizik od zaraze ljudi, bilo direktnim prenosom ili preko srednjeg domaćina - navodi se u izveštaju.

korona vakcina shutterstock_1882992490.jpg
Ovaj virus ima sposobnost da se veže za ACE2 receptor, mehanizam sličan SARS-CoV-2 Foto: Shutterstock

Neodovljno jasno da li je u stanju da se veže kod ljudi

Virus HKU5-CoV-2 nije samo u stanju da se veže za ACE2 receptor kod ljudi, već i kod mnogih drugih životinja, stvarajući rizik od širenja na ljude preko posrednih domaćina.

Međutim, u izveštaju se takođe navodi da virus ima potencijal da izazove epidemiju, ali još uvek nije razlog za zabrinutost. Virus pripada grupi Merbecovirus, koja uključuje četiri odvojene vrste: virus MERS, dva virusa pronađena kod slepih miševa i jedan virus pronađen kod ježa.

Zbog rizika od izazivanja epidemije, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je ovu grupu virusa uvrstila na listu novih patogena koje treba pratiti u pripravnosti za pandemiju.

Međutim, još jedna nedavna studija koju su sproveli Univerzitet Vašington, Sijetl (SAD) i Univerzitet Vuhan pokazala je da iako se virus HKU5 može vezati za ACE2 receptor slepih miševa i sisara, nije u stanju da se efikasno veže kod ljudi.

Kao odgovor, istraživački tim Ši Dženglija je sugerisao da virus HKU5-CoV-2 ima veći stepen adaptacije na humani ACE2 od prethodne verzije (loza 1) i da može da inficira između različitih vrsta.

laboratorija shutterstock_2321264415.jpg
Naučnici naglašavaju da je infektivna efikasnost ovog virusa znatno niža od Covid-19 Foto: Shutterstock

Infektivna efikasnost ovog virusa znatno niža od Covid-19

Međutim, naučnici i dalje naglašavaju da je infektivna efikasnost ovog virusa znatno niža od Covid-19 i da ne treba preuveličavati rizik od širenja na ljude.

Ši Dženglijevo novo otkriće nastavlja da podstiče debatu o poreklu Covid-19. Institut za virusologiju Vuhan, gde je Ši radio, bio je u centru laboratorijskih "teorija curenja", iako još nema ubedljivih dokaza o pravom poreklu virusa SARS-CoV-2. Neke studije sugerišu da je virus možda nastao od slepih miševa i da je prešao na ljude preko srednjeg domaćina.

Ši Džengli je više puta negirala da je njena laboratorija bila umešana u izbijanje pandemije Covid-19. Međutim, otkriće novog virusa koji može da inficira ljudske ćelije na sličan način kao Covid-19 dodatno je povećalo interesovanje naučnika i međunarodne zajednice za virusološka istraživanja u Kini.

Izvor: baohaiduong.vn/Zdravlje.Kurir.rs

Mislite da imate koronu? Evo koje je optimalno vreme za testiranje nakon pojave prvih simptoma bolesti