Sedmoro istraživača iz Srbije nominovano za medicinski Oskar: Uskoro finale trke za najveća regionalna istraživačka dostignuća lekara i farmaceuta
Međunarodna stručna komisija konkursa „International Medis Awards for Medical Research”, koja već jedanaestu godinu nagrađuje najveća istraživačka dostignuća lekara i farmaceuta iz država srednje i istočne Evrope, odabrala je 18 finalista, a među njima je čak sedmoro istraživača iz Srbije.
Nezavisni međunarodni žiri koji čine stručnjaci iz osam zemalja srednje i jugoistočne Evrope (Austrija, Češka, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Severna Makedonija, Slovenija i Srbija), razmatrao je 251 naučni rad i odabrao 18 finalista iz devet užih naučnih oblasti (farmacija, gastroenterologija, ginekologija, intenzivna medicina i anesteziologija, neurologija, dermatologija, oftalmologija, pedijatrija, pulmologija i, alergologija i reumatologija).
Finalisti iz Srbije su istraživači iz oblasti dermatologije dr Mirjana Popadić, ginekologije dr Marija Rovčanin, farmacije mag. farm. Aleksandra Stolić Jovanović, pulmologije i alergologije dr Filip Marković i doc. dr Aleksandra Plavšić , kao i reumatologije prof. dr Ana Banko i prof. dr Mirjana Zlatković-Švenda, čiji su radovi objavljeni u prestižnim svetskim naučnim časopisima.
Medis nagrade, u javnosti poznatije i kao „medicinski oskar“, predstavljaju priznanje lekarima i farmaceutima koji se, uz svoj stručni rad, bave i naučnim istraživanjima, sa ciljem da se lekari i farmaceuti promovišu u javnosti i podstaknu svoje kolege na naučno-istraživački rad. Nagrada je ustanovljena 2014. godine i dodeljuje se jednom godišnje, a nagrađeni stručnjak dobija bronzanu statuu Budućnost, diplomu i prigodnu finansijsku nagradu.
- Klinički i akademski rad često su dinamičan i neprekidan niz obaveza, sa stalnim fokusom na sledeći izazov. Biti finalista ovog međunarodnog konkursa predstavlja ne samo čast već i priliku da zastanemo, osvrnemo se na postignuto i budemo zahvalni što je naš trud prepoznat u široj medicinskoj zajednici. Naš rad se tiče imunoterapije, koja je donela revolucionarne pomake u lečenju karcinoma pluća. Međutim, njena primena u svakodnevnoj praksi, posebno u sredinama sa ograničenim resursima, još uvek nije dovoljno istražena. Naši rezultati ukazuju na to da pacijenti koji razviju određene imunološki posredovane reakcije tokom trajanja imunoterapije često imaju bolje ishode lečenja, što može pomoći lekarima u donošenju boljih odluka u svakodnevnom radu sa ovom grupom pacijenata – objašnjava finalist dr Filip Marković, specijalizant interne medicine na Klinici za plućne bolesti Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije.
Prim. mr sc. med. Dr Mirjana Popadić, dermatovenereolog-onkolog nominovana je za nagradu iz oblasti dermatologije na temu “Vertikalna ex vivo dermoskopija u proceni malignih lezija kože.
- Biti finalista International Medis Avards, biti u samom vrhu iz oblasti dermatologije predstavlja pravu privilegiju, izuzetnu čast i veliko zadovoljstvo za mene i moj istraživački tim, jer dokazuje da vredi naporno raditi na ostvarenju sopstvenih ciljeva. Naš rad u oblasti dermatologije po prvi put u literaturi opisuje, definiše i procenjuje dijagnostički značaj dermoskopskih struktura viđenih na vertikalnom preseku tkiva u dijagnostici i diferencijaciji maligniteta kože, kao i procenu margina tumora. Vertikalna ex vivo dermoskopija je brza i pristupačna metoda koja omogućava inicijalnu procenu tipa i margina tumora, poboljšavajući tačnost dijagnoze. Omogućavanjem vizualizacije margina tumora, ova tehnika bi mogla da smanji stope recidiva kod pacijenata sa malignitetima kože. U budućnosti, primena ove metode na svežem tkivu bi dodatno pomogla hirurzima pružanjem bržih procena margina resekcije, što podseća na provizornu dermoskopsku verziju Mohsove tehnike. Ovo istraživanje, sprovedeno u dva Univerzitetska centra, moglo bi da bude iskorak u tome da dijagnoza maligniteta kože bude efikasnija i efektivnija u svakodnevnim kliničkim uslovima – istakla je finalistkinja dr Popadić.
Za učešće u 11. International Medis Awards mogli su se prijaviti lekari i farmaceuti koji su svoje naučno-istraživačke radove objavili u uglednim naučnim publikacijama sa faktorom uticaja višim od 1.500. Za verodostojnost čitavog konkursa pobrinuo se međunarodni stručni žiri sastavljen od deset članova koji dolaze iz sedam zemalja iz kojih su prijavljeni kandidati.
Jedna od njih je prof. dr Jelena Drulović, v.d. direktorka Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije.
- Imam čast da kao predstavnik Srbije budem član žirija iz oblasti neurologije. Ovaj međunarodni konkurs privukao je veliki broj istraživača sa svojim aktuelnim naučnim radovima. Kriterijum za dodelu ove nagrade je da je istraživanje sprovedeno u zemlji iz koje istraživač dolazi i da nema komercijalni sadržaj. Prethodnih godina, nagrade iz oblasti neurologije su dobili doktori iz Srbije. 2023. godine je to bio dr Ivo Božović, a godinu dana ranije dr Aleksandra Tomić.
Doktorka Drulović kaže da su ove godine iz neurologije prijavljena 32 rada.
Tokom konkursa, pažljivo i detaljno se razmatra kvalitet radova, postoje precizno definisani kriterijumi. Posebno se daje značaj inovativnom pristupu i aplikabilnosti rezultata u kliničkoj praksi. Dva rada su se ove godine istakla po kvalitetu u oblasti neurologije. Pravilo ovog konkursa je da evaluatori predlažu dva rada, od kojih će jedan biti izbaran i nagrađen. Oba rada koja sam predložila ispunjavaju sve kriterijume izvrsnosti. Pobednik će biti poznat 13. marta 2025. godine na svečanoj dodeli nagrada u Ljubljani – objašnjava prof. dr Drulović.
Kako menopauza utiče na holesterol? Stručnjaci otkrivaju koje navike pomažu u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti