Slušaj vest

Od početka godine, pet porodica dalo je saglasnost za donaciju organa preminulih članova, čime su spašena 22 života. Zahvaljujući njihovoj odluci donirano je sedam bubrega, četiri jetre, tri srca i osam rožnjača. Iako se na listama za transplantaciju nalazi oko 2.000 ljudi, među kojima i 40-oro dece, osam porodica je odbilo da donira organe, propuštajući priliku da trajno poboljša kvalitet života onih koji čekaju na donora.

Više od osam godina, Ministarstvo zdravlja Srbije, Hemofarm grupa i Hemofarm Fondacija, zajedno sa udruženjima pacijenata, sprovode kampanju „Najvažniji poziv u životu“ sa ciljem povećanja broja donora, donošenja izmena i dopuna Zakona o presađivanju ljudskih organa, kao i članstva naše zemlje u organizaciji „Eurotransplant“.

Dobitnici zahvalnica_zajednička fotografija.jpg
Foto: Marko Risović

Sa željom i da se u 2025. godini nastavi rad na podsticanju kulture donorstva, ministar zdravlja u Vladi Republike Srbije dr Zlatibor Lončar i generalni direktor Hemofarm grupe Ronald Zeliger uručili su zahvalnice porodicama donora organa koje su samo u 2024. godini spasile 44 života. Zahvalnice su uručene nosiocima kampanje „Najvažniji poziv u životu“, koji su hrabro podelili svoje lične priče, kako bi motivisali javnost na humanost i solidarnost sa onima koji čekaju na donora i transplantaciju. Zahvalnice su dobili: porodica Petronijević, koja je donela odluku da donira organe preminulog sina i tako spasila tri života; Zoran Dragišić, koji je donirao organe svoje pokojne supruge i spasio četiri života; Nikola Stanojević, koji je odlukom da donira organe svoje preminule bake spasio četiri života. Uz njih, zahvalnice za podsticanje kulture donorstva dobili su i Janoš Nađ, koji je donirao organe pokojnog brata i tako spasio četiri života i Nataša Savković, koja je donirala organe preminulog supruga i spasila jedan život.

dr Aleksandra Plećaš Đurić_nacionalna koordinatorka za transplataciju.jpg
dr Aleksandra Plećaš Đurić Foto: Marko Risović

„Zahvaljujem se svim članovima porodica donora. Vi ste inspiracija celoj zemlji. Verujem da će vaša humanost podstaći ljude na donorstvo, a porodice da prihvate da doniraju organe svojih najmilijih. Imamo stručne timove, najsavremeniju opremu i uslove za rad, u koje nastavljamo da ulažemo. Nastavljamo i sa edukacijom stanovništva o ovoj temi, kako bi u potpunosti nestale liste čekanja za transplantaciju organa“, izjavila je nacionalna koordinatorka za transplantaciju dr Aleksandra Plećaš Đurić.

Nikola Stanojević_mladić koji je dao saglasnost za doniranje organa pokojne bake.jpg
Nikola Stanojević Foto: Marko Risović

„Veoma sam ponosan što sam deo ove važne inicijative jer doniranje organa spašava živote i menja sudbine. Iako znam da je teško razmišljati o donorstvu u trenucima najveće tuge, podsećam vas da je za mnoge ljude transplantacija jedina šansa za život. Zato vas pozivam da prihvatite donorstvo i da zajedno sa nama nastavite da širite ideju humanosti i solidarnosti,“ istakao je Nikola Stanojević, mladić koji je dao saglasnost da se doniraju organi njegove pokojne bake.

Najvažniji poziv u životu.jpg
Najvažniji poziv u životu Foto: Marko Risović

Srbija je po broju transplantacija na začelju Evrope. Da bi nestale liste čekanja za transplantaciju, potrebno je da imamo 10 donora na milion stanovnika. U 2024. godini, u Srbiji su obavljene samo 44 transplantacije, dok je u susednoj Hrvatskoj taj broj bio blizu 300. Iako kampanja „Najvažniji poziv u životu“ donosi pomake, još uvek nedostaje širi društveni konsenzus o ovom plemenitom činu, koji je za 2.000 ljudi i 40-ro dece, koji nemaju alternativu, jedina šansa za život.

Promo