Rekordan broj obolelih od malih boginja u Evropi u poslednjih 25 godina: Svertska zdravstvena organizacija izdala smernice o ovoj opasnoj bolesti
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) izdala je smernice o "smrtonosnoj i iscrpljujućoj bolesti" morbila, jer je broj obolelih dostigao maksimum u poslednjih 25 godina u regionu Evrope.
Najnoviji podaci pokazuju da je prošle godine u Evropi prijavljeno više od 120.000 slučajeva malih boginja (morbila) , što je dvostruko više nego 2023. godine i najviši nivo od 1997. godine.
Prema Londonskoj školi za higijenu i tropsku medicinu, 2024. godine u Engleskoj je bilo 2.911 laboratorijski potvrđenih slučajeva morbila, što je najveći broj od 2012. godine. Statistika pokazuje da je 85 odsto ljudi u Velikoj Britaniji primilo dve doze MMR vakcine, što je znatno ispod cilja od 95 odsto postavljenog od strane SZO.
Male boginje mogu da izazovu ozblljne komplikacije
Male boginje su izuzetno zarazne, i dok se neki pacijenti mogu oporaviti za nedelju dana, bolest može izazvati teške komplikacije kao što su upala pluća, encefalitis (zapaljenje mozga koje može biti uzrokovano različitim faktorima, kao što su virusne, bakterijske ili druge infekcije), dijareja, dehidratacija, napadi, pa čak i slepilo.
Osobe koje su preživele male boginje ostaju posebno osetljive, jer virus može izazvati „imunološku amneziju“, što znači da njihov imunološki sistem zaboravlja kako da se bori protiv infekcija koje bi inače mogao da spreči.
Male boginje mogu podsećati na prehladu
Prema NHS-u, početni simptomi morbila mogu podsećati na simptome obične prehlade, uključujući:
- visoku temperaturu
- curenje ili zapušen nos
- kijanje
- kašalj
- crvene, bolne ili suzne oči
Ključna razlika između rane faze morbila i prehlade su fizički znakovi, poput malih belih tačaka na unutrašnjoj strani obraza i usana.
Osip obično počinje na licu ili iza ušiju i širi se po telu. Iako osip obično ne izaziva svrab, može se spojiti i formirati velike mrlje na koži. Pre nego što se pojavi osip, osoba može imati simptome nalik prehladi nekoliko dana, ali postaje vrlo zarazna čim se pojave prvi simptomi, a zaražena osoba je infektivna oko četiri dana nakon što se osip razvije.
U saradnji sa UNICEF-om, stručnjaci SZO ističu da je porast broja slučajeva povezan sa naglim padom vakcinacije protiv malih boginja, što je trend koji je počeo tokom pandemije COVID-19 i pogoršan je nakon toga.
Koji su simptomi malih boginja, a koje su komplikacije? Evo zašto je već trebalo da budu deo istorije
Izvor: Mirror.co.uk/Zdravlje.Kurir.rs
Posle 30 godina odobren novi antibiotik za infekcije urinarnog trakta: Spas za milione žena koje su otporne na postojeće lekove, poručuju lekari