Pacijentkinja 18 godina nakon moždanog udara ponovo može da komunicira: Implant ugrađen u mozak pretvara njene misli u reči
Novi moždani implantat zasnovan na interfejsu mozak-kompjuter omogućio je pacijentkinji da ponovo govori 18 godina nakon moždanog udara.
Američki naučnici razvili su eksperimentalni interfejs mozak-kompjuter (BCI) koji pretvara misli u govor u realnom vremenu. Uređaj je testiran na 47-godišnjoj kvadriplegičarki koja je pre 18 godina izgubila sposobnost govora usled moždanog udara.
Kao deo kliničkog ispitivanja, lekari su implantirali uređaj u njen mozak, omogućavajući mu da pretvori njenu nameru da govori u jasne rečenice, objasnio je Gopala Anumančipali sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju, koautor studije objavljene u časopisu Nature Neuroscience.
Za razliku od drugih BCI uređaja koji uvode mala kašnjenja u obradi govora, ovaj sistem održava tok razgovora.
To je prilično veliki napredak u našoj oblasti, rekao je za agenciju AP Džonatan Brumberg sa Univerziteta u Kanzasu, koji nije bio uključen u studiju.
Autori studije koristili su elektrode da snime moždanu aktivnost žene dok je ona u tišini sastavljala rečenice. Sintesajzer, zasnovan na njenom glasu pre povrede, integrisan je sa AI modelom koji prevodi neuronsku aktivnost u govor.
- On čeka se da se rečenica završi već obrađuje "u hodu" - rekao je Anumančipali.
Iako su potrebna dalja istraživanja, Anumančipali veruje da bi uz "održivo ulaganje" tehnologija mogla da stigne do pacijenata u roku od jedne decenije. Projekat je delimično finansiran od američkog Nacionalnog instituta za zdravlje.
Izvor: Zimo.dnevnik.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Moždani udar može imati drugačije simptome kod žena: Ovo su znaci koje ne smete ignorisati
Zašto je dobro jesti ananas svakog dana? Doktorka otkriva 3 ključne prednosti