Test iz pljuvačke za rak prostate precizniji od krvne analize: Stručnjaci tvrde da prepoznaje agresivnije oblike bolesti
Test koji se radi kod kuće pomoću uzorka pljuvačke pokazao je bolje rezultate u proceni rizika od raka prostate u poređenju sa trenutno najčešće korišćenim testom iz krvi, ukazuje nova studija.
Ovaj test analizira 130 genetskih varijacija kako bi izračunao tzv. poligenski rizik za rak prostate – drugo najčešće maligno oboljenje koje dovodi do smrti muškaraca u Velikoj Britaniji.
Pokazalo se da je ovaj genetski skor znatno pouzdaniji u predviđanju agresivnih oblika raka prostate nego standardni PSA test (prostate-specific antigen), koji meri nivo specifičnog proteina u krvi i koristi se u okviru britanskog Nacionalnog zdravstvenog sistema (NHS).
- Uz ovaj test, mogli bismo da preokrenemo tok borbe protiv raka prostate. Pokazali smo da jednostavan i relativno jeftin test iz pljuvačke, koji identifikuje muškarce evropskog porekla sa povećanim genetskim rizikom, može biti efikasan alat za rano otkrivanje bolesti - rekla je profesorka Ros Ilis, koja je vodila istraživanje u londonskom Institutu za istraživanje raka.
Stiže i verzija za muškarce afričkog i azijskog porekla
Nakon sprovođenja kliničkog ispitivanja pod nazivom Barcode 1, istraživački tim je razvio unapređenu verziju testa na osnovu najnovijih genetskih saznanja, koja je prilagođena muškarcima azijskog i afričkog porekla, i trenutno se ispituje u novoj studiji.
Za razliku od nekih drugih vrsta raka, rutinsko testiranje na rak prostate putem PSA testa (prostate-specific antigen) trenutno nije deo redovne ponude britanskog Nacionalnog zdravstvenog sistema (NHS). Ipak, test se može uraditi ako lekar posumnja na rak prostate, a muškarci stariji od 50 godina mogu i sami da zatraže PSA test, čak i ako nemaju simptome. Kod povišenog PSA rezultata, pacijent se upućuje na dodatne pretrage, kao što su magnetna rezonanca (MRI) i biopsija, radi potvrde dijagnoze.
Ministar zdravlja Velike Britanije Ves Striting izjavio je da bi podržao uvođenje skrining programa za muškarce sa povišenim rizikom, ukoliko bi se pokazalo da postoji dovoljno naučnih dokaza koji to podržavaju.
Dosadašnje studije, međutim, pokazale su da univerzalni skrining ne bi značajno smanjio smrtnost, ali bi verovatno doveo do prekomernog i nepotrebnog lečenja.
Glavni problem PSA testa je što u tri od četiri slučaja daje lažno pozitivan rezultat – odnosno sugeriše postojanje raka tamo gde ga zapravo nema. Takođe, često detektuje spore, neagresivne oblike raka koji najverovatnije nikada ne bi ugrozili život, ali muškarci tada često prolaze kroz niz nepotrebnih procedura: MRI skeniranja (magnetna rezonanca), invazivne biopsije i tretmane koji mogu imati ozbiljne posledice, poput urinarne inkontinencije i seksualne disfunkcije.
Nova studija, objavljena u prestižnom časopisu New England Journal of Medicine, obuhvatila je više od 6.000 muškaraca bele evropske populacije, starosti između 55 i 69 godina – što je period kada rizik od raka prostate naglo raste. Svima je izračunat tzv. poligenski rizik (PRS), na osnovu 130 poznatih genetskih varijacija povezanih sa ovim oblikom raka.
Muškarci sa najvišim rezultatima (gornjih 10 odsto po riziku) pozvani su na dodatne analize. Nakon MRI i biopsije prostate, kod čak 40 odsto njih dijagnostikovan je rak prostate. Za poređenje, samo 25% muškaraca sa povišenim PSA rezultatom zaista ima rak – što pokazuje da je novi genetski test daleko precizniji u detekciji bolesti.
Test prepoznaje agresivnije oblike raka prostate nego PSA test
Nedavna studija pokazala je da poligenski test iz pljuvačke identifikuje veći procenat agresivnih oblika raka prostate. Od 187 dijagnostikovanih slučajeva, čak 55,1 odsto predstavljalo je agresivne oblike raka, u poređenju sa 35,5 odsto kod PSA testa.
Ovaj test, kada se koristi u kombinaciji sa postojećim metodama, mogao bi pomoći lekarima da preciznije identifikuju muškarce kojima su potrebni agresivniji tretmani, kao i da bolje usmjere skrining na muškarce sa najvećim genetskim rizikom. Međutim, istraživački tim naglašava da će biti potrebno pratiti rezultate kako bi se procenili rizici i koristi ovog pristupa.
- Ovim testom možemo da identifikujemo muškarce koji su u riziku od agresivnih oblika raka i kojima su potrebni dalji testovi, dok ćemo muškarce sa nižim rizikom poštedeti nepotrebnih tretmana - izjavila je profesorka Ros Ilis, koja je i konsultant u oblasti kliničke onkologije i genetskih nauka o raku u bolnici Royal Marsden NHS.
Prof. Kristian Helin, direktor Instituta za istraživanje raka u Londonu, dodao je da trenutni PSA test često vodi do nepotrebnih tretmana, a što je još zabrinjavajuće, ne prepoznaje sve oblike raka.
- Postoji hitna potreba za boljim testom za skrining. Ovo istraživanje predstavlja obećavajući napredak ka tom cilju i naglašava životnu važnost genetskog testiranja.
Izvor: theguardian.com/Zdravlje.Kurir.rs
Ne čekaj simptome, zakaži pregled: Rak prostate je izlečiv u velikom procentu ako se otkrije na vreme
5 zdravih recepata za uskršnju trpezu: Učiteljica Rada otkriva kako da napravite ukusna praznična jela bez trunke mesa