Naučnici otkrili da ljudi imaju „drugo srce”: Aorta pomaže u pumpanju krvi i smanjuje opterećenje sistema
Naučnici su otkrili da aorta, najveća arterija u ljudskom telu, funkcioniše kao drugo srce tako što se širi i skuplja, pomažući u potiskivanju krvi i time olakšava posao pravom srcu.
Decenijama se verovalo da aorta samo pasivno prenosi krv bogatu kiseonikom iz srca ka ostatku organizma.
Po prvi put, tim sa Univerziteta Južne Kalifornije otkrio je da se aorta fizički širi kada srce kuca, a zatim se skuplja kako bi potisnula krv napred – proces poznat kao „talasno pumpanje“.
Ova elastična reakcija aorte odvija se u savršenom skladu sa otkucajima srca. Kada srce ispumpa krv, aorta se isteže, a zatim se, dok srce miruje, ona vraća u prvobitni oblik i na taj način nastavlja da gura krv napred. Ovo omogućava neprekidan protok krvi, što je posebno važno kod osoba koje pate od slabosti srca.
Sada, kada su naučnici potvrdili da aorta aktivno pomaže srcu u pumpanju krvi, mogu početi sa razvojem lekova za pacijente sa srčanom insuficijencijom koji bi učinili aortu elastičnijom.
Elastičnija aorta smanjuje opterećenje srca
Elastičnija aorta bolje se isteže i vraća, čime dodatno potiskuje krv i smanjuje opterećenje samog srca.
- Ovaj talasasti obrazac pumpanja može predstavljati pomoćni mehanizam koji olakšava rad srca i može imati veliki značaj za osobe koje pate od srčanih oboljenja poput srčane insuficijencije.
Kod osoba sa srčanom insuficijencijom, aorta ima slabiju sposobnost širenja i skupljanja, što otežava njen zadatak da potiskuje krv i omogućava njen protok kroz telo.
Kada aorta očvrsne i izgubi svoju elastičnost, oslabljeno srce mora da radi znatno jače kako bi održalo cirkulaciju. To dodatno opterećenje može dovesti do otežanog disanja i osećaja hroničnog umora.
U studiji je učestvovalo 159 osoba – od toga 35 pacijenata sa srčanom insuficijencijom i 124 zdravih ispitanika. Učesnici su imali između 20 i 92 godine.
Snimci magnetnom rezonancom zabeležili su detaljne video-zapise rada srca i aorte, dok je specijalni softver pratio koliko se aorta istezala i skupljala pri svakom otkucaju srca.
Kod zdravih ljudi, naročito mlađih, aorta se u proseku istezala tri puta više nego kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom, čija je aorta bila značajno ukočenija.
Brži talasi u pumpanju krvi ukazuju na ukočenije arterije
Istraživači su zatim napravili veštački model aorte od savitljivog lateksa, kako bi što vernije oponašali elastičnost prave aorte. Model je bio savršeno prilagođen veličini ljudske aorte, a njegova krutost mogla je da se podešava u skladu sa karakteristikama svakog ispitanika.
Motorni mehanizam simulirao je rad srca i istezao veštačku aortu, dok su senzori beležili njen efekat na pumpanje krvi.
Naučnici su zatim merili da li pokreti aorte daju dodatni potisak krvi ka mozgu, rukama i ostatku tela – ili je, pak, deo krvi vraćen nazad ka srcu.
Merili su talasne pritiske unutar veštačke aorte, i ustanovili da brži talasi kod pumpanja krvi ukazuju na ukočenije arterije – što je bio čest slučaj kod pacijenata sa srčanom slabošću.
Aorte kod tih pacijenata bile su znatno manje elastične nego kod zdravih osoba. Takođe su se slabije i brže vraćale u prvobitni oblik, što je rezultiralo slabijim potiskivanjem krvi i usporavanjem njenog protoka.
Rezultati ove studije, objavljeni u časopisu Journal of the Royal Society Interface, dokazuju da aorta nije samo cev koja prenosi krv bogatu kiseonikom iz srca. Naprotiv – ona aktivno pojačava protok krvi, čineći više nego što srce samo može da postigne.
Ukočenost aorti dovodi do bržeg propadanja srca
Iako je lekarima godinama poznato da ukočene arterije imaju veze sa srčanim bolestima, do sada nije bilo sasvim jasno zašto. Sada je utvrđeno da ukočenost remeti sposobnost aorte da doprinosi cirkulaciji kroz talasno pumpanje, zbog čega srce mora da radi više i ubrzano propada.
Ova otkrića otvaraju nove mogućnosti u lečenju i naglašavaju važnost razvoja terapija koje će poboljšati elastičnost aorte.
Kada se holesterol nakuplja u zidu aorte, ti naslazi smanjuju njenu elastičnost i ometaju prirodno širenje i skupljanje koje omogućava neprekidan protok krvi bogate kiseonikom.
U slučajevima kada dođe do zapušenja aorte koje blokira protok krvi iz srca, srce mora da uloži dodatni napor da bi krv prošla kroz suženi deo, čime se povećava rizik od srčanog ili moždanog udara.
Izvor: dailymail.co.uk/Zdravlje.Kurir.rs
Rana dijagnoza aneurizme trbušne aorte spasava život: Sve o uzrocima, simptomima i lečenju
5 prirodnih eliksira protiv simptoma alergije: Čajevi, kapi i kupke koje provereno deluju