Slušaj vest

Prvi forum o karcinomu dojke u Kragujevcu, organizovan kao nacionalni kongres sa međunarodnim učešćem, okupio je oko 200 stručnjaka – hirurga, radiologa, onkologa, patologa i farmaceuta iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Turske. Glavna tema skupa bile su nove metode dijagnostike i lečenja karcinoma dojke, bolesti od koje godišnje u Srbiji oboli oko 4.600 žena, a čak 1.500 njih izgubi život.

Tokom dva dana, kroz predavanja, debate, panel-diskusije, ali i praktični prikaz hirurgije uživo, učesnici su imali priliku da razmene iskustva i upoznaju se sa najsavremenijim dostignućima u lečenju ove bolesti.

– Naš cilj bio je da forumom obuhvatimo sve segmente lečenja karcinoma dojke – od bazične onkologije, genetike, medikalne i radijacione onkologije do hirurgije. Posebno smo ponosni na deo posvećen hirurgiji uživo, gde su kolege iz Turske i SAD uživo izvele dve operacije sa prenosom uživo i još jednu bez prenosa i pokazale najnovije pristupe onkoplastičnoj hirurgiji, detaljno objašnjavajući svaki korak prisutnim lekarima – istakao je prof. dr Marko Spasić iz Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac, predsednik konferencije.

IMG_3940.jpeg
Posebnu pažnju privukla je sesija hirurgije uživo, jer su prisutni mogli direktno da prate operativne tehnike stručnjaka iz Turske i SAD. Foto: Privatna Arhiva

Ključne teme bile su savremeni izazovi u dijagnostici i lečenju karcinoma dojke, imunski odgovor i genetika u razvoju bolesti, problemi u lokalizaciji tumora koji nisu opipljivi, onkoplastična hirurgija, moderne metode operacije limfnih čvorova aksile, uloga multidisciplinarnog tima u lečenju, kao i savremeni pristupi u radijacionoj i medikalnoj onkologiji. Održana je i debata „ZA i PROTIV“, gde su stručnjaci diskutovali o ključnim dilemama u svakodnevnoj praksi.

„Budućnost bez straha”: Edukacija novinara o ranom raku dojke

Prvi forum o karcinomu dojke u Kragujevcu organizovan je od strane Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac i Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije u tehničkoj organizaciji IMT-a (Inovativne medicinske terapije). Ovaj događaj predstavlja značajan korak ka unapređenju borbe protiv dojke u Srbiji.

Posebnu pažnju privukla je sesija hirurgije uživo, jer su prisutni mogli direktno da prate operativne tehnike stručnjaka iz Turske i SAD. Operacije u sali Univerzitetskog kliničkog centra u Kragujevcu, izveli su hirurzi dr Cem Yilimaz i prof. dr Hasan Kralinik uz moderaciju prof. dr Bahadir Gulluoglua.

Glavni zaključci foruma ističu značaj multidisciplinarnog pristupa, rano otkrivanje bolesti i primenu savremenih terapijskih metoda.​

Rak dojke i dalje u porastu: Jedna od 20 žena oboleće tokom života