Slušaj vest

Istraživači sa Univerziteta u Tokiju razvili su jednostavnu, neinvazivnu metodu za procenu regulacije glukoze u krvi, što je jedan od glavnih faktora rizika za razvoj dijabetesa. Njihov pristup se zasniva na kontinuiranom praćenju glukoze (CGM) i mogao bi omogućiti ranu dijagnostiku bez uzimanja krvi i složenih procedura.

Dijabetes, često nazivan „tiha epidemija“, postaje sve veći globalni zdravstveni problem. Rana detekcija poremećene regulacije glukoze – koja prethodi razvoju dijabetesa tipa 2 – ključna je za prevenciju bolesti. Tradicionalni testovi često ne uspevaju da otkriju rane promene jer se oslanjaju na povremena merenja umesto na kontinuirano praćenje.

- Tradicionalni testovi dijabetesa ne odražavaju dinamičnu prirodu regulacije glukoze u stvarnim uslovima - kaže profesor Šinija Kuroda, sa Fakulteta nauka Univerziteta u Tokiju i koautor studije.

Nova, bezbolna metoda za rano otkrivanje dijabetesa

Korišćenjem CGM uređaja i analizom podataka 64 osobe bez prethodne dijagnoze dijabetesa, tim je razvio metod za procenu kapaciteta tela da reguliše glukozu, i to bez invazivnih procedura. Njihovo istraživanje je pokazalo da je pokazatelj AC_Var, koji meri varijacije u nivou glukoze, pouzdan prediktor rizika od dijabetesa.

dijabetes shutterstock_1174042573.jpg
Tradicionalni testovi dijabetesa ne odražavaju dinamičnu prirodu regulacije glukoze u stvarnim uslovima Foto: Shutterstock

- Uz pomoć novog algoritma, otkrili smo poremećaje u regulaciji glukoze kod osoba koje su standardni testovi klasifikovali kao potpuno zdrave - istakao je Kuroda. To znači da možemo identifikovati problem mnogo ranije i omogućiti preventivne intervencije pre razvoja bolesti.

Ova metoda je takođe pokazala veću preciznost u predviđanju komplikacija, poput koronarne bolesti srca. Istraživači su razvili i veb-aplikaciju koja omogućava brzo i jednostavno izračunavanje potrebnih parametara iz CGM podataka.

- Naš cilj je da obezbedimo praktičan i pristupačan alat za široku upotrebu u skriningu dijabetesa - zaključio je Kuroda. Na taj način možemo doprineti ranom otkrivanju poremećaja, prevenciji bolesti i smanjenju dugoročnih posledica.

Izvor: News-medical.net/Zdravlje.Kurir.rs

Kako prepoznati dijabetes? Ovo su znaci upozorenja koje ni u kom slučaju ne treba ignorisati, jer mogu ukazivati na ozbiljne poremećaje u regulaciji šećera u krvi