Melanom ne bira godine, ali prevencija može da spasi život: Počinje akcija besplatnih pregleda kože u 19 gradova širom Srbije
Jedna opekotina u detinjstvu udvostučuje rizik od raka kože u kasnijem uzrastu, te je ovogodišnja kampanja okrenuta stvaranju zdravih navika od malih nogu uz slogan: “Briga o zdravlju djece je naša odgovornost. Zaštitimo ih od negativnih uticaja UV zračenja!” dr Danica Tiodorović
Iako leto donosi lepo vreme i uživanje na otvorenom, sve češći slučajevi melanoma među mladima upozoravaju na opasnosti od pregorevanja u ranom uzrastu, čulo se na konferenciji za medije u okviru kampanje Euromelanoma 2025 posvećene prevenciji, ranoj dijagnostici i lečenju raka kože, koja je održana na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu. Stručnjaci su uputili poziv građanima da iskoriste besplatne preglede kože koji počinju od 12. maja u 19 gradova širom Srbije.
- Dečija koža je tanja, osetljivija i ranjivija, pa posledice izlaganja suncu u detinjstvu mogu da ostave trajne genetske promene koje kasnije mogu da dovedu do raka kože. Solarijumi dodatno povećavaju rizik i zato se dermatolozi zalažu za njihovu potpunu zabranu. Nažalost, melanom kod mladih više nije retkost, beležimo ga i kod osoba mlađih od 17 godina. Trend da je tamnija koža lepša u svetu posustaje, ali ne i kod nas, ali mi širimo svest da je lepa koža ona koja je zdrava - istakla je prof. dr Danica Tiodorović, predsednica Udruženja dermatovenerologa Srbije.
Jedna opekotina u detinjstvu udvostučuje rizik od raka kože u odraslom uzrastu, te je ovogodišnja kampanja okrenuta stvaranju zdravih navika od malih nogu uz slogan: “Briga o zdravlju djece je naša odgovornost. Zaštitimo ih od negativnih uticaja UV zračenja!”
Terapija je napredovala, ali...
U Evropi je u kampanju uključeno 33 zemlje, a u Srbiji je planirano 1420 termina za preglede u 19 gradova, u 40 zdravstvenih ustanova, na 60 lokacija, uz učešće 110 dermatologa, rekao je pukovnik dr Miroslav Dinić, načelnik Klinike za kožne i polne bolesti VMA i nacionalni koordinator kampanje Euromelanoma.
- Bez zdravstvene knjižice i bez uputa, građani mogu da se prijave putem telefona ili preko sajta Euromelanoma. Iako je poslednjih godina terapija značajno napredovala, lečenje, pogotovo kada se dođe do metastatskog oblika bolesti, je često neizvesno i vrlo skupo, te je prema tome bolje sprečiti nego lečiti - podsetio je dr Dinić.
Redovno se samopregledajte
Prof. dr Lidija Kandolf, predsednica Odbora za melanom Srpskog lekarskog društva, naglasila je da se godišnje u svetu dijagnostikuje čak 132.000 melanoma i tri miliona drugih oblika raka kože.
- Rak kože čini trećinu svih maligniteta i zapravo je vrlo čest. U Srbiji imamo oko 700 novih slučajeva melanoma godišnje, kao i deset puta više drugih karcinoma kože. Godišnje, nažalost, premine oko 350 ljudi - dodala je.
Nezaštićeno izlaganje suncu, pogotovo u kupaćem kostimu bez kreme sa zaštitnim faktorom, dovodi do akumulacije genetskih oštećenja koja mogu rezultirati rakom kože decenijama kasnije. Sumnju bi trebalo da izazovu mladeži koji brzo rastu, menjaju boju ili oblik, imaju nepravilne ivice, neujednačenu boju, krvare, svrbe ili bole.
- Zato je važno redovno pregledati kožu jednom mesečno, jer se melanom u ranoj fazi može ukloniti jednostavnom hirurškom intervencijom koja ne traje duže od 15 minuta - navela je dr Kandolf i posebno se osvrnula na solarijume.
- Upotreba solarijuma je ograničena zakonom za mlađe od 18 godina, a odrasli moraju da budu informisani o rizicima. Međutim, pitanje je da li se te mere sprovode u praksi, a naš stav je jasan - treba ih izbegavati u svakom životnom dobu.
Kako da se zaštitimo?
Prof. dr Danica Tiodorović istakla je i ključnu ulogu medija u edukaciji, kao i toga da se dopre do što većeg broja ljudi.
- Roditelji često greše misleći da krema (najbolje sa SPF 50) za sunčanje omogućava duži i bezbedniji boravak na suncu, što nije tačno, jer su fizička zaštita, šeširi i boravak u hladu ipak najvažniji. Statistike pokazuju da deca koja nose kačkete imaju znatno manje mladeža od onih koja koriste samo kreme, a mnogo manje nego oni koji se ne štite uopšte. Ugroženi su i sportisti, zemljoradnici i svi koji rade na otvorenom, a prevencija je ključ - manje mladeža u detinjstvu znači i manji rizik kasnije u životu - poručila je.
Kako se izboriti s gojaznošću i dijabetesom? Endokrinolog otkriva da male promene čine veliku razliku, počinite već danas