Rođena prva beba začeta automatizovanom vantelesnom oplodnjom: Kako je stvorena ova metoda?
Automatizovani tretman plodnosti, koji su inženjeri i embriolozi iz Njujorka sproveli na daljinu u Meksiku, doveo je do začeća i rođenja prve bebe začete tim putem. Naučnici su u novoj studiji opisali kako su automatizovali postupak ICSI, oblik vantelesne oplodnje koji se koristi kod muške neplodnosti.
Po prvi put u svetu, beba je rođena nakon što je začeta postupkom vantelesne oplodnje koji je uglavnom izvršen pomoću robota kojima se daljinski upravlja.
Ova prekretnica služi kao dokaz koncepta, standardizujući složen, precizan postupak oplodnje. Naučnici koji stoje iza ovog rada kažu da bi to moglo povećati stopu uspeha jedne vrste vantelesne oplodnje u budućnosti.
Kako je stvoren ova metoda oplodnje?
Embion je stvoren korišćenjem procesa koji se naziva intracitoplazmatska injekcija spermatozoida (ICSI), vrste vantelesne oplodnje (IVF) koja postoji od 1990-ih. Kod konvencionalne IVF, jajna ćelija se stavlja u posudu među hiljade spermatozoida, dok ICSI podrazumeva ubrizgavanje jedne spermatozoide direktno u jajnu ćeliju.
Ova metoda je korisna kod mušku neplodnost, kada spermatozoidi ne mogu sami da prodru do jajne ćelije i potrebna je medicinska intervencija.
Zašto automatizovati vantelesnu oplodnju?
U studiji, ceo postupak oplodnje obavljen je mašinama u Gvadalahari, dok su stručnjaci iz Njujorka upravljali procesom na daljinu. Tako je nastao embrion koji je uspešno usađen u matericu žene, omogućivši 40-godišnjoj pacijentkinji da iznese trudnoću do porođaja.
Tehnologiju koja automatizuje proces razvio je tim kompanije Conceivable Life Sciences, biotehnološke kompanije za plodnost sa sedištem u Njujorku. Tim je dizajnirao sistem koji može da završi 23 koraka uključenih u ICSI, od odabira optimalne sperme, preko ubrizgavanja u jajnu ćeliju, do odabira najodrživijih embriona. Sistem ne automatizuje proces sakupljanja sperme ili jajnih ćelija, niti proces unošenja embriona u matericu.
- Kreirali smo platformu koja je po prvi put standardizovala ICSI - rekao je koautor rada Alejandro Čavez-Badiola, suosnivač i glavni medicinski direktor. Standardizacija može pomoći u smanjenju ljudskih grešaka u ICSI-ju i time smanjiti šansu za degeneraciju jajnih ćelija tokom postupka, rekao je Čavez-Badiola.
- Izvođenje ICSI-ja za stotine jajnih ćelija u jednom danu je naporan zadatak - primetio je dr Erkan Bujuk, reproduktivni endokrinolog i specijalista za neplodnost u RMA u Njujorku, koji nije bio uključen u istraživanje.
ICSI podrazumeva odabir spermatozoida, njegovu imobilizaciju, uzimanje i ubrizgavanje u jajnu ćeliju.
- Svako ima svoju tehniku“ kada je u pitanju izvođenje ovog procesa - rekla je Čavez-Badiola, ali jajne ćelije su veoma osetljive i u riziku su od degeneracije tokom ICSI-ja.
Automatizacija ICSI postupka može smanjiti oštećenje jajne ćelije tako što preciznije kontroliše pritisak tokom ubrizgavanja, jer prevelika sila može sprečiti oplodnju ili uništiti ćeliju.
Kako automatizovani sistem funkcioniše
Automatizovani sistem koristi veštačku inteligenciju za izbor najkvalitetnijih spermatozoida i embriona. Laser precizno onesposobljava spermatozoide, a motor ubacuje spermatozoid u jajnu ćeliju.
Iako proces traje duže nego ručna metoda, pokazao se uspešnim: od pet jajnih ćelija, četiri su uspešno oplođene automatizovanim putem, dok su sve tri iz ručne grupe takođe oplođene.
Izvor: Livescience.com/Zdravlje.Kurir.rs
Koristi od napora domaćih stručnjaka koji rade na primeni veštačke inteligencije u oblasti bioinformatike, do kraja godine mogli bi da imaju i neki lekari i pacijenti u Srbiji, evo o čemu se radi
Mladi luk je moćan saveznik u borbi protiv akni i bora: Otkrivamo vam recepte za eliksire od ovog povrća