Slušaj vest

Naučnici sa Univerziteta Stanford sproveli su studiju u kojoj su pomoću funkcionalne magnetne rezonance (fMRI) pratili aktivnost amigdale - dela mozga zaduženog za obradu emocija - kod osoba koje pate od depresije. Rezultati su pokazali da ljudi čija amigdala jače reaguje prilikom gledanja srećnih lica imaju veću verovatnoću da će pozitivno reagovati na antidepresive. S druge strane, osobe sa nižom aktivnošću amigdale, naročito one koje imaju iskustva sa traumom iz detinjstva, ređe imaju koristi od lekova, te bi za njih psihoterapija mogla da bude bolji izbor. Svi učesnici dobijali su isti antidepresiv - sertralin.

Ova saznanja otvaraju vrata ka personalizovanijem pristupu u lečenju depresije. Uz pomoć snimanja mozga i informacija o ličnoj istoriji pacijenta, lekari bi mogli da donesu bolje odluke o terapiji, što bi ne samo povećalo uspešnost lečenja, već i smanjilo vreme i troškove povezane sa neadekvatnim tretmanima.

snimak mozga shutterstock_2494186641.jpg
Ključ je u tome da li mozak reaguje na srećna lica Foto: Shutterstock

U budućnosti se očekuje da će kombinacija neuroimidžinga i veštačke inteligencije dodatno unaprediti preciznost u proceni reakcije na antidepresive i tako omogući bržu i efikasniju pomoć osobama koje pate od depresije.

Izvor: Scitechdaily.com/Zdravlje.kurir.rs

Šta se dešava ako naglo prekinete s antidepresivima? Doktor otkriva 4 načina da zaobiđete tegobe