Prvi znaci Alchajmerove bolesti javljaju se i pre tridesete: Posebno obratite pažnju na ove 3 stvari
Visok indeks telesne mase (BMI), povišen krvni pritisak i nizak nivo fizičke aktivnosti u detinjstvu i adolescenciji mogu da dovedu do promena u strukturi sive mase mozga već do 30. godine života.
Rizik od razvoja Alchajmerove bolesti može da počne da se akumulira mnogo ranije nego što se ranije mislilo - čak i pre 30. godine života, otkriva nova studija.
Studija objavljena u časopisu eBioMedicine analizirala je podatke od 860 učesnika iz dugoročne britanske studije Avon Longitudinal Study of Parents and Children. Istraživači sa Univerziteta Oksford i Univerzitetskog koledža u Londonu otkrili su da faktori kao što su visok indeks telesne mase (BMI), povišen krvni pritisak i nizak nivo fizičke aktivnosti u detinjstvu i adolescenciji mogu da dovedu do promena u strukturi sive mase mozga već do 30. godine života. Ove promene su povezane sa povećanim rizikom od demencije u kasnijem životnom dobu.
Dodatno, istraživanje objavljeno u časopisu Neurology pokazalo je da hronična upala u ranim dvadesetim godinama može negativno da utiče na kognitivno zdravlje u četrdesetim godinama. Učesnici sa povišenim nivoima C-reaktivnog proteina (CRP), markera upale, imali su dvostruko veće šanse za slabije kognitivne funkcije u srednjem životnom dobu.
Genetski faktori i rani biomarkeri
Istraživanja su pokazala da prisustvoamiloidnog proteina, povezanog sa Alchajmerovom bolešću, može da bude detektovano u mozgovima mladih ljudi već u dvadesetim godinama. Ovo sugeriše da procesi koji vode ka Alchajmerovoj bolesti mogu da započnu decenijama pre pojave simptoma.
Takođe, studije su pokazale da osobe sa porodičnom istorijom Alchajmerove bolesti mogu da pokazuju smanjene kognitivne sposobnosti već u dvadesetim godinama, što ukazuje na potrebu za ranom identifikacijom i intervencijom.
Preporuke za prevenciju
S obzirom na ove nalaze, stručnjaci preporučuju usvajanje zdravih životnih navika već u mladosti kako bi se smanjio rizik od razvoja demencije. Preporuke uključuju:
- Redovnu fizičku aktivnost
- Održavanje zdrave telesne težine
- Uravnoteženu ishranu bogatu antiinflamatornim namirnicama
- Kontrolu krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi
- Izbegavanje pušenja i prekomernog unošenja alkohola
- Održavanje društvenih kontakata i mentalne stimulacije
Ova otkrića naglašavaju važnost ranih intervencija i preventivnih mera kako bi se smanjio rizik od razvoja Alchajmerove bolesti u kasnijem životnom dobu.
Izvor: Scitechdaily.com/Zdravlje.kurir.rs
Da li vam bubrezi šalju signale za uzbunu? 5 znakova oštećenja koji se javljaju noću