Slušaj vest

- Nakon dugogodišnjeg volonterskog rada u Udruženju LIPA, postali smo svesni koliko pacijentima znači da čuju priče drugih koji su prošli ili prolaze kroz istu bolest. Iako su naši životi različiti, put ka izlečenju često ima slične korake - istakla je predstavnica u ime Udruženja LIPA, Maja Kocić.

Zahvaljujući pacijentima sa hroničnom limfocitnom leukemijom (HLL) koji su podelili svoja iskustva, nastala je izložba „HLL: JEDNO IME, MNOGO LICA“. 

Ovim malim korakom, Udruženje LIPA želi da pruži podršku i osnaži kako pacijente, tako i širu javnost, ukazujući na značaj ranog prepoznavanja simptoma, blagovremenog obraćanja lekaru i pravovremene primene adekvatne terapije – kako bi oboleli od hronične limfocitne leukemije imali kvalitetniji i ispunjeniji život.

U Srbiji se godišnje otkrije oko 350 slučajeva HLL-a

Na edukativnom skupu posvećenom bolesti, dijagnostici i savremenim terapijskim modalitetima, istaknuto je da oko 350 osoba godišnje u Srbiji dobije dijagnozu hronične limfocitne leukemije. Kod pacijenata sa agresivnijom formom bolesti, neophodno je uvesti najefikasniju terapiju u svim linijama lečenja – posebno u prvoj – jer tada postoje najveće šanse za dobar terapijski odgovor, dugotrajnu remisiju i očuvanje kvaliteta života.

IMG_2955.JPG
Hronična limfocitna leukemija (HLL) je spororastući oblik leukemije koji najčešće pogađa starije osobe Foto: Milena Anđela Mišić-Atanacković

HLL može biti blag, bez potrebe za lečenjem, ili agresivan, zahteva terapiju

Klinički tok HLL-a može biti vrlo različit – od sporo napredujuće (indolentne) forme, koja ne zahteva trenutno lečenje, do brzo napredujuće (agresivne) forme, koja može biti otporna na terapiju. Kod pacijenata sa progresivnim tokom bolesti, lečenje se započinje kada se ispune određeni medicinski kriterijumi.

HLL je bolest koja se uglavnom javlja u starijem životnom dobu – najčešće kod osoba starijih od 55–60 godina, ali oko 10 odsto slučajeva dijagnostikuje se i kod mlađih pacijenata.

Napredak u terapiji

U poslednjih deset godina došlo je do značajnog napretka u terapiji ove bolesti – razvijene su nove ciljne terapije koje su donele bolje ishode za veliki broj pacijenata. Pored toga, danas postoje i precizniji testovi koji pouzdano identifikuju visokorizične oblike bolesti i pomažu u odabiru najprikladnijeg lečenja.

- Udruženje, zajedno sa zdravstvenim stručnjacima, neprestano radi na tome da savremeno lečenje postane što dostupnije pacijentima u Srbiji.

Priče pacijenata možete pogledati na sledećem linku:
https://www.youtube.com/channel/UCHqL_oSv3GFbcdZTODveMPA

Koji tipovi leukemije postoje? Spontana pojava modrica i poremećeni leukociti su alarm za odlazak specijalisti