Slušaj vest

Statistički podaci pokazuju da svaki drugi stanovnik Srbije u dobu preko 50 godina ima povišen krvni pritisak, koji predstavlja jedan od najvažnijih faktora rizika za bolesti krvnih sudova srca (infarkt i angina pektoris) i mozga (moždani udar), srčanog mišića i velikih krvnih sudova (aorta i karotidne arterije), istakao je povodom predstojećeg Svetskog dana hipertenzije prof. dr Goran Milašinović, direktor Pejsmejker centra Kliničkog centra Srbije i profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

merenje-pritiska-shutterstock-2131740483.jpg
Preventivni pregledi su jedan od načina da se prevaziđe hipertenzija Foto: Shutterstock

- Preventivni pregledi, zdrav način života i zdrava ishrana, kao i pravilno lečenje predstavljaju jedan od načina da se ovaj medicinski problem prevaziđe. Uz redovno praćenje visine krvnog pritiska neophodno je i kontrolisanje pulsa, kao jednog od indirektnih pokazatelja količine adrenalina u krvi, koji može da bude kod nekih osoba višestruko odgovoran za nastanak i održavanje povišenog krvnog pritiska - naglašava dr Milašinović.

Lara Bojanić, fitness trener, dodaje da sa velikim zadovoljstvom učestvuje u kampanji Dobre vibracije, a sve sa ciljem da se podigne svest o važnosti merenja pulsa i očuvanja zdravlja srca.

- Ako većinu dana provodite sedeći za računarom, u kolima, ispred televizora - vreme je da obratite pažnju na svoje srce. Puls veći od 80 otkucaja u mirovanju može da bude faktor rizika za oštećenje srca. Dugotrajno sedenje i nedostatak fizičke aktivnosti dodatno utiču na zdravlje srca. Zdrav način života počinje malim koracima - 30 minuta umerenog vežbanja dnevno može napraviti razliku. Brza šetnja, vožnja bicikla ili plivanje su jednostavni i održivi načini da pokrenete svoje telo i zaštitite zdravlje - podseća Lara Bojanić.

dugovecnost shutterstock_1255403869.jpg
Budite umereno aktivni pola sata dnevno Foto: Shutterstock

Kako da sami izmerite puls?

Puls možete da merite tako što ćete staviti kažiprst i srednji prst na karotidne arterije na vratu. Možete da ga merite i na zglobu ruke tako što ćete staviti dva prsta između kosti i tetive preko radijalne arterije koja se nalazi na strani palca na zglobu.

Kada osetite puls, izbrojte broj otkucaja u 15 sekundi, pa dobijeni broj pomnožite sa četiri i dobićete tačan broj otkucaja u minuti.

Konsultujte se sa lekarom ako vam je broj otkucaja srca u mirovanju konstantno iznad 100 otkucaja u minuti (tahikardija) ili ukoliko niste profesonalni sportista, a vaš puls je ispod 60 otkucaja u minuti u mirovanju (bradikardija), posebno ako imate druge znakove ili simptome, kao što su nesvestica, vrtoglavica ili kratak dah.

Naučnici otkrili lek za otpornu hipertenziju: Ova revolucionarna terapija reguliše pritisak za samo nekoliko nedelja