Slušaj vest

U prošloj godini zabeleženo je više od 60 slučajeva oboljevanja od groznice izazvane virusom Zapadnog Nila, za poslednjih 15-ak godina bilo je više od 100 smrtnih ishoda. Šta se deši u organizmu od uboda zaraženog komarca. Koji organi stradaju i postoji li terapija? 

- Ovo je uobičajen broj obolelih kada su u pitanju neepidemijske godine. Mi smo od prvog slučaja zabeleženog 2012. godine, od tada je i registrovano obolevanje od ove bolesti u našoj zemlji. Velika epidemija je bila 2013. godine, zatim u periodu od 2018. do 2022. , na četiri pet godina dolaze te godine epidemije. Tokom prethodne godine imali smo 23 uboda, od toga su dva bila sa smrtnim ishodima - istakla je dr Slavica Maris epidemiološkinjom u Gradskom zavodu za javno zdravlje, koja je načelnica Jedinice za zarazne bolesti za jutarnji program RTS-a.

Šta se dešava kada nas ubode zaraženi komarac?

- Kada nas ubode zaraženi komarac, u oko 80 odsto slučajeva ne moramo da idemo kod lekara, nemamo apsolutno nikakve simptome bolesti, imunitet odreaguje. Onih 20 odsto ima glagu kliničku sliku koja podseća na grip - rekla je doktorka.

Ističe da se groznica Zapadnog Nila javlja u letnjim mesecima, pik je jul i avgust mesec.

- Teža forma bolesti je neuroinvazivna forma, kada je zahvaćena ovojnica mozga, kada se javlja dezorijentacija, slabost i paraliza mišića, koma, pa se hitno treba javiti lekaru - rekla je doktorka Maris.

komarac.jpg
Foto: Shutterstock

Šta je prevencija, kako da se zaštitimo?

U 2013. i 2018.godini Srbija je bila prva u Evropi po broju obolelih od groznice Zapadnog Nila. Odakle kod nas toliko zaraženih komaraca i kako da prepoznamo ujed zaraženog komarca?

- Kada je u pitanju virus Zapadnog Nila on potiče iz Afrike, a Srbija i Balkansko poluostrvo su na jednoj od glavnih migracionih ruta ptica. One su glavni rezervoari u kojima se virus razmnožava. Komarac koji je bio na inficiranoj ptici, pa ubode čoveka on će biti zaražen - rekla je putem video linka profesorka doktorka Aleksandra Ignjatović Ćupina, rukovodilac Centra i Laboratorije za medicinsku i veterinarsku entomologiju Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.

Zaražen i običan kući komarac, koja je razlika

Doktorka ističe da se kućni komarac razlikuje od tigrastog ili rečnog komarca jer je više žućkaste boje. Vrste prepoznaju stručna lica iz Zavoda za biocide.

- Terapija koja je usmerena na sam virus ne postoji, misli se na terapiju koja bi mogla da uništi virus. Primenjuje se suportivna terapija. Oporavak je dugotrajan i usporen, a može se javiti i depresija, otežan hod... - rekla je dr Maris.

Izvor: Rts.rs/Zdravlje.Kurir.rs

7 najčešćih ujeda insekata, kako ih razlikovati i ublažiti simptome, a ovo je trenutak kad morate da pozovete Hitnu pomoć