Slušaj vest

Ova hemijska zaštita poznata je kao ljudsko oksidaciono polje, a naučnici veruju da ono brzo reaguje sa molekulima u našoj okolini, neutrališući neka isparljiva jedinjenja.

Međutim, nova studija je pokazala da kada se parfem ili losion nanese na kožu, to može izmeniti hemijski sastav vazduha u neposrednoj blizini tela, potencijalno stvarajući toksične hemijske nusprodukte koji mogu dospeti u naše disajne puteve ili se upiti kroz kožu.

- S obzirom na to da ljudsko oksidaciono polje utiče na hemijski sastav vazduha u zoni disanja i blizu kože, ono utiče i na unos hemikalija u telo, a time i na ljudsko zdravlje“, navodi Nora Zanoni, atmosferska naučnica i njene kolege iz Instituta Maks Plank.

Oksidacionom polje otkriveno je tek 2022.

Još uvek se malo zna o ljudskom oksidacionom polju i njegovom uticaju na zdravlje. Ono je otkriveno tek 2022. godine, kada je tim koji uključuje i neke od autora ove studije otkrio da ulje sa kože reaguje sa ozonskim zagađivačima u vazduhu i stvara polje hidroksilnih (OH) radikala oko ljudskog tela.

OH radikali se ponekad nazivaju „detergentom atmosfere“, jer mogu reagovati sa širokim spektrom zagađivača u vazduhu i neutralisati ih.

Međutim, moguće je da neke od tih hemijskih reakcija stvaraju potencijalno opasne nusprodukte upravo u blizini naše kože i disajnih puteva.

Istraživanje načina na koji ljudsko oksidaciono polje reaguje sa hemikalijama u našem zatvorenom i otvorenom okruženju predstavlja novo polje u proučavanju zdravlja.

profimedia0104528543.jpg
Foto: Profimedia

Šta je pokazalo istraživanje?

U okviru ove studije, četiri mlade odrasle osobe sedele su u zatvorenom prostoru sa kontrolisanom temperaturom, dok su naučnici merili hemikalije u vazduhu oko njihovog tela — u trenucima kada su i kada nisu koristili kozmetičke proizvode.

Kada su neki učesnici neposredno pre ulaska naneli losion, istraživači su primetili da su se dve hemikalije — fenoksietanol i etanol — podizale sa kože u tzv. „termalnim stubovima“, šireći se kroz okolni vazduh pomoću telesne toplote.

Koncentracija tih hemikalija iz losiona nastavila je da raste oko svakog učesnika, čak i 10 minuta nakon nanošenja.Na primer, koncentracija u blizini nosa bila je 2,8 puta veća nego u okolnom vazduhu.

Nakon toga, istraživači su pustili ozon kroz otvor u podu ispod učesnika. Ozon nastaje kada sunčeva svetlost reaguje sa isparljivim organskim jedinjenjima, a iako ga ima više napolju, može ući u zatvorene prostore i reagovati sa uljem sa naše kože, stvarajući ljudsko oksidaciono polje.

Tim je otkrio da losion reaguje sa tim poljem od glave do pete, ometajući stvaranje ključnog prekursora za OH radikale i smanjujući njihovu koncentraciju oko učesnika za 34 odsto.

Sličan rezultat primećen je i kada su učesnici naneli parfem na nadlanice pre ulaska u kontrolisano okruženje.

I etanol i monoterpeni su se uzdizali oko učesnika, sa koncentracijama koje su bile deset puta veće iznad njihove glave nego u okolnom vazduhu.

I ove hemikalije reagovale su sa OH radikalima koji okružuju ljudsko telo, smanjujući njihovu koncentraciju u oksidacionom polju.

- Ova studija je pokazala da ljudsko oksidaciono polje koje se stvara kod osoba izloženih ozonu u zatvorenom prostoru biva značajno narušeno kada se koriste kozmetički proizvodi - navode autori.

miris shutterstock_2034152309.jpg
Foto: Shutterstock

Naučnici su zabrinuti zbog burnih reakcija koje se dešavaju oko našeg tela

Tim nije proučavao konkretne posledice po zdravlje, već isključivo hemijske promene u okolini ljudskog tela, ali su zabrinuti zbog nestabilnih i burnih hemijskih reakcija koje se odvijaju oko nas.

- Moramo da preispitamo hemiju zatvorenih prostora u kojima borave ljudi, jer oksidaciono polje koje stvaramo transformiše mnoge hemikalije u našem neposrednom okruženju - rekao je atmosferski hemičar Džonatan Vilijams, vođa projekta iz 2022. godine koji je otkrio ljudsko oksidaciono polje.

OH radikali mogu oksidovati mnogo više jedinjenja nego ozon, stvarajući veliki broj novih proizvoda direktno u zoni našeg disanja, sa zasad nepoznatim posledicama po zdravlje.

Studija je objavljena u časopisu Science Advances.

Izvor: sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs

Simptomi alergije na mirise: Ako vam se od parfema pojavi otok, svrab na koži ili otežano dišete - vreme je da posetite alergologa