Dva zanimanja smanjuju rizik od Alchajmerove bolesti: Stručnjaci sa Harvarda otkrivaju o čemu se radi
Ranija istraživanja pokazala su da londonski taksisti imaju izraženiji hipokampus - deo mozga zadužen za pamćenje i orijentaciju, koji je prvi na udaru kod Alchajmerove bolesti.
Vožnja taksija ili hitne pomoći mogla bi da ima neočekivanu prednost - manji rizik od smrti usled Alchajmerove bolesti, pokazuje nova studija. Naučnici su analizirali podatke o skoro devet miliona preminulih osoba i otkrili da su taksisti i vozači hitne pomoći ređe umirali od ovog oblika demencije u poređenju sa stotinama drugih profesija.
Zanimanje i mozak - ima li veze?
Ranija istraživanja pokazala su da londonski taksisti imaju izraženiji hipokampus - deo mozga zadužen za pamćenje i orijentaciju, koji je prvi na udaru kod Alchajmera. Istraživači veruju da svakodnevno snalaženje u prostoru, tipično za takve poslove, može da pomogne u očuvanju tog dela mozga.
Šta je studija pokazala?
Alchajmerova bolest je bila uzrok smrti kod 0,91% taksista i 1,03% vozača hitne pomoći - znatno manje nego kod npr. direktora preduzeća (1,82%).
Pilotima (2,34%) i kapetanima brodova (2,12%) nije zabeležen isti zaštitni efekat, verovatno jer koriste unapred zadate rute, pa se manje oslanjaju na prostorno snalaženje.
Smanjeni rizik odnosio se isključivo na Alchajmerovu bolest (najčešći oblik demncije), ne i na druge oblike demencije.
Ima li skrivenih faktora?
Studija ne dokazuje uzročno-posledičnu vezu - moguće je da su vozači taksija i hitne pomoći generalno zdraviji, manje puše, ili jednostavno imaju specifične moždane sposobnosti koje ih čine pogodnijim za takve poslove. Takođe, zanimanja su uzeta iz umrlica, što ostavlja prostor za greške.
Možemo li nešto da naučimo iz ovoga?
Ako prostorno snalaženje zaista štiti mozak, možda hobiji poput orijentiringa, slagalica, video-igara (Tetris, Minecraft), šaha ili "potapanja podmornica" mogu da imaju sličan efekat. Potrebno je još dokaza, ali stručnjaci i dalje savetuju ono što je bazično, a to je dovoljno sna, zdravu ishranu i fizičku aktivnost.
Umesto zaključka
Malo je studija koje ističu pozitivne strane određenih zanimanja. Ako se ovi nalazi potvrde, mogli bi da pomognu u boljem razumevanju i prevenciji Alchajmerove bolesti - i pokažu da ono što svakodnevno radimo tokom života može da igra važnu ulogu u očuvanju zdravlja mozga.
Izvor: Health.harvard.edu/Zdravlje.kurir.rs
Pet najboljih čajeva za ublažavanje sindroma nervoznih creva: Smanjuju bol, grčeve i nadutost