Evropska nedelja borbe protiv psorijaze: Edukacije o oboljenju i dostupnosti efikasnih terapija
Dugi rukavi i duge pantalone, čak i kada temperature dosežu letnje maksimume, često su odraz potrebe obolelih od psorijaze da prikriju simptome bolesti. Ispod odeće, skrivene od znatiželjnih pogleda su crvene ploče koje se perutaju, a neretko i svrbe – obeležja hronične autoimune bolesti koja u Srbiji pogađa oko 140.000 osoba.
Ove upalne promene na koži najčešće se javljaju na laktovima, kolenima, trupu i vlasištu.
Psorijaza, međutim, nije samo estetski problem. Reč je o ozbiljnom stanju koje značajno narušava kvalitet života obolelih, kako u fizičkom, tako i u psihološkom i socijalnom smislu. Uz samu bolest, često se javljaju i pridružena oboljenja poput dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i gojaznosti, dok se kod oko 30 odsto pacijenata razvija i psorijazni artritis.
Povodom obeležavanja Evropske nedelje psorijaze, Udruženje pacijenata „Pacijenti protiv psorijaze – 3P“organizuje niz aktivnosti u cilju podizanja svesti javnosti o ovom oboljenju i dostupnosti efikasnih i bezbednih terapija.
– Naš cilj je da ohrabrimo obolele da se obrate dermatologu i time preuzmu aktivnu ulogu u sopstvenom lečenju – poručuje Vladimir Kecić, predsednik Udruženja 3P:
- Danas je, zahvaljujući najsavremenim terapijama koje su dostupne u Srbiji o trošku RFZO, moguće osloboditi se od simptoma, imati čistu kožu i voditi kvalitetniji život – ističe on.
U Srbiji su na raspolaganju razni lekovi za lokalnu i sistemsku primenu, uključujući biološku terapiju. Umerene i teške forme psorijaze mogu se kontrolisati konvencionalnim i biološkim terapijama, a biološki lekovi se, osim što su efikasni, odlikuju i visokom sigurnošću.
Pacijenti sa srednje teškim i teškim oblicima psorijaze, kao i oni koji se suočavaju sa lošim kvalitetom života zbog ove bolesti, imaju pravo na biološku terapiju. Biološka terapija je dostupna i onima koji imaju promene na osetljivim delovima tela, uključujući lice, kosmati deo glave, šake, stopala i genitalnu regiju.
– Prvi korak ka boljoj kontroli bolesti jeste razgovor sa dermatologom – poručuje Kecić.
– Uz odgovarajuću terapiju, bolest se može držati pod kontrolom, pacijent može imati čistu kožu i komplikacije se mogu prevenirati, a pacijentima omogućiti da se vrate svojim svakodnevnim aktivnostima bez tereta stigme i nelagodnosti.
Udruženje 3P poziva sve zainteresovane da se informišu putem profila na društvenim mrežama – Facebook, Instagram i LinkedIn – gde se redovno objavljuju edukativni sadržaji, iskustva pacijenata i saveti stručnjaka.
– Informisan i edukovan pacijent je osnažen pacijent i aktivan partner svom dermatologu, zajedno kreirajući strateški plan lečenja koji vodi ka boljoj kontroli psorijaze i poboljšanju kvaliteta života – zaključuje Kecić.
Veštačka inteligencija pomaže u dijagnostikovanju poremećaja štitaste žlezde: Predstavljeni savremeni alati dostupni u Srbiji