Slušaj vest

Ovi dokumenti, čije se usvajanje očekuje po okončanju javne rasprave, imaju za cilj uvođenje jedinstvenih kvalitetnih i bezbednih zdravstvenih usluga za sve trudnice u Srbiji.

Prof. dr Olivera Kontić-Vučinić, predsednica ginekološko-akušerske sekcije Srpskog lekarskog društava, istakla je da skup predstavlja najveći nacionalni događaj ginekologa i akušera u Srbiji, koji se održava jednom godišnje, a cilj je da se unapredi njihova struka i kvalitet zdravstvene zaštite koju pružaju pacijentkinjama.

dr Olivera Kontic Vucinic.jpg
Prof. dr Olivera Kontić-Vučinić Foto: Milena Anđela

- Kad govorimo o trudnoći, rešenja se uvek nalaze u sinergiji tri ključna faktora: struke - nas lekara, pacijentkinja - trudnica, i države koja treba da odgovori na potrebe iz ove oblasti. Današnji dan posvećen je akušerstvu, a posebno predstavljanju tri nova nacionalna vodiča koje smo pripremili nakon poslednjeg kongresa, održanog prošle godine - navela je dr Kontić-Vučinić i dodala:

- Radi se o vodičima za fiziološki porođaj, praćenje trudnoće i ultrazvučnu kontrolu. Poslednji put vodiči su ažurirani 2005. godine, tako da je ovo veliki iskorak za našu profesiju. Verujemo da će doprineti boljoj praksi i kvalitetnijoj nezi trudnica, što je u interesu svih - i pacijenata i zdravstvenih radnika.

Kako zaustaviti pad broja porođaja? 

Predsednica radnih grupa za izradu nacionalnih vodiča, prof. dr Ljiljana Mirković, naglasila je da se medicinska struka suočila sa izazovom od najvećeg nacionalnog značaja - kako zaustaviti konstantan pad broja porođaja u Republici Srbiji i unaprediti zdravstvenu zaštitu žena tokom trudnoće i porođaja. 

dr Ljiljana Mirkovic.jpg
Prof. dr Ljiljana Marković Foto: Milena Anđela

- Verujem da će ovi vodiči značajno unaprediti zdravstvenu zaštitu trudnica i porodilja. Prvi put pišemo vodiče za porođaj - Jugoslavija (SFRJ) ih nikada nije imala. Vodiči jasno definišu kako se lekar ophodi prema pacijentkinji: kako da je oslovljava, objasni proceduru, zatraži mišljenje i omogući informisani izbor. Sve je zasnovano na dokazima i relevantnim međunarodnim studijama - pojasnila je Mirković.

Pitanje porodilja koje su iskusile nedovoljnu negu u porodilištima bio je samo povod, ali to nije specifično samo za nas - dešava se i drugde u svetu, dodala je profesorka.

- Naš odgovor je bio da krenemo putem razvijenih zemalja: najpre kroz vodiče, zatim unapređenjem komunikacije između lekara i pacijentkinja. To je minimum koji se mora ispuniti, posebno u tako osetljivim situacijama kao što je porođaj - navela je dr Mirković i istakla da nam fali pola miliona građana Srbije od jednog popisa do drugog, kao i da imamo nisku stopu fertiliteta - koja iznosi svega 1,4.

trudna.jpg
Sve nas je manje, opominju ginekolozi i akušeri Foto: Shutterstock

- To znači da jedna žena u proseku rodi 1,4 deteta, što nije dovoljno ni za prostu reprodukciju (trebalo bi da rodi dvoje). Ako nastavimo ovim tempom, prema projekcijama za 2027. godinu, Srbija će imati oko dva i po miliona stanovnika manje. Zato je ovo što mi danas radimo izuzetno važan i ozbiljan društveni zadatak - zaključula je. 

Naravno, sledi i praktična strana - Ministarstvo zdravlja i druge institucije treba da omoguće uslove za sprovođenje vodiča - od novih laboratorijskih analiza i CTG aparata u svakom domu zdravlja do kadrovskih rešenja u porodilištima. Sve to nije neizvodljivo ni preskupo, a ima ogroman značaj.

Vodič kroz preventivne preglede u svim fazama života: Kontrola u pravo vreme sačuvaće vam zdravlje