Slušaj vest

Prema rečima istraživača, sistem je u testovima validacije uspešno predvideo optimalnu biološku terapiju za 79–85 odsto pacijenata sa reumatoidnim artritisom već pri prvom pokušaju. U poslednje dve decenije, biološke terapije su revolucionarno promenile lečenje reumatoidnog artritisa jer ciljano deluju na osnovni ćelijski uzrok bolesti.

Pošto je RA autoimuno oboljenje, standardni lekovi uglavnom potiskuju ceo imuni sistem kako bi ublažili simptome, ostavljajući pacijente ranjivim na infekcije.

Biološka terapija su lekovi dobijeni iz živih ćelija, koji ciljano deluju na određene delove imunog sistema. Za razliku od klasičnih lekova, oni precizno smanjuju upalu i simptome reumatoidnog artritisa, a pritom ne oslabljuju ceo imuni sistem.

Do sada je izbor odgovarajuće biološke terapije za svakog pacijenta bio prilično neprecizan – čak 40 odsto bioloških terapija nije davalo efekat zbog pogrešnog cilja, navode istraživači.

Nova metoda otkriva koja terapija je najbolja

Nova metoda predviđa koji od tri glavna tipa bioloških terapija (etanercept, tocilizumab ili rituksimab) ima najveću verovatnoću uspeha kod konkretnog pacijenta.

- Ova inovacija može doneti velike koristi pacijentima i zdravstvenom sistemu. Propisivanje odgovarajuće terapije odmah smanjuje patnju pacijenata - rekao je prof. Konstantino Picalis. Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Communications.

reuma lekovi shutterstock_1177827604.jpg
Nova metoda predviđa koji od tri biološka leka najviše pomaže pacijentu sa reumatoidnim artritisom Foto: Shutterstock

Kako se leči reumatoidni artritis?

Reumatoidni artritis je autoimuna bolest koja izaziva bol i upalu u zglobovima.

- Hronična upala može da smanji pokretljivost i spretnost, što svakodnevne zadatke čini teškim ili nemogućim - objašnjava Syeda S. Nasrin, stručnjak za biomedicinske nauke sa Centra za regenerativne terapije u Drezdenu.

RA je hronično i progresivno stanje koje može zahvatiti i druge organe. Osim biološke terapije, koriste se imunosupresivi poput metotreksata i JAK inhibitora, kao i nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID) i kortikosteroidi.

Kako funkcionišu biološka terapija?

- Terapije ciljaju specifične ćelijske puteve u imunom sistemu koji su ključni za upalne procese kod reumatoidnog artritisa - kaže Nasrin. Ovi lekovi smanjuju upalu, usporavaju oštećenje zglobova i poboljšavaju fizičku funkciju, ali ne leče bolest.

Pošto trenutno treba vreme da se otkrije koje biološke terapije odgovarju pacijentu, često dolazi do produženog perioda bez olakšanja simptoma.

- Eksperimenti sa različitim lekovima nose rizike – modifikacija imunog sistema povećava podložnost infekcijama - upozorava Nasrin. Šta pomaže jednoj osobi, ne mora pomoći drugoj. To može biti obeshrabrujuće i izazvati osećaj izolacije - dodaje Bouen.

Kako funkcioniše nova metoda predikcije

Novi sistem predviđa koja terapija– etanercept, tocilizumab ili rituksimab – najverovatnije odgovara pacijentu.

U kliničkom ispitivanju naučnici su:

  • Prikupili podatke o genetskim razlikama kod RA pacijenata koji su dobro reagovali na biološku terapiju.
  • Analizirali kako specifične ćelije vezane za RA reaguju na svaki lek.
  • Na osnovu toga razvili tri modela predikcije za tri različite terapije.
artritis-shutterstock-2093499736.jpg
Reumatoidni artritis je hronična autoimuna bolest koja izaziva upalu i bol u zglobovima Foto: Shutterstock

Za svakog novog pacijenta, uzima se uzorak tkiva iz zgloba pogođenog RA, meri se aktivnost 524 relevantna gena, i ti podaci se koriste za izbor najverovatnije efikasnog leka.

Zaključak

Univerzitet Kvin Meri sada traži komercijalne partnere kako bi razvili sistem za širu primenu. Klinička ispitivanja su u toku.

- Personalizovana medicina je još uvek u ranoj fazi, pa treba biti oprezan i osloniti se na čvrste kliničke dokaze - kaže Nasrin.

Izvor: Medicalnewstoday.com/Zdravlje.Kurir.rs

Znakovi da se vaš reumatoidni artritis pogoršava - Šta možete da uradite pre nego što bude kasno?