Slušaj vest

Kako bi se sprečila smrt neurona u mozgu, istraživačka grupa kojom rukovodi vanredni profesor Hidemitsu Nakajima sa Fakulteta veterinarskih nauka Univerziteta Osaka Metropolitan razvila je lek koji sprečava delovanje proteina uključenog u proces ćelijske smrti.

Multifunkcionalni protein GAPDH (gliceraldehid-3-fosfat dehidrogenaza) povezan je sa razvojem brojnih teških i neizlečivih bolesti mozga i nervnog sistema. Tim je razvio GAI-17, inhibitor agregacije GAPDH-a. Kada je ovaj inhibitor primenjen na miševima sa akutnim moždanim udarom, primećen je značajno niži nivo smrti moždanih ćelija i paralize u poređenju sa miševima koji nisu primili tretman.

mozak shutterstock_2431446145.jpg
Poremećaj govorne funkcije takođe je česta je posledica moždanog udara Foto: Shutterstock

GAI-17 takođe nije pokazao nikakve neželjene efekte koji bi izazvali zabrinutost, poput negativnog uticaja na srce ili krvne sudove mozga. Štaviše, eksperimenti sa GAI-17 pokazali su poboljšanja čak i kada je lek primenjen šest sati nakon moždanog udara.

- Inhibitor agregacije GAPDH-a koji smo razvili mogao bi postati jedinstven lek za lečenje mnogih teških neuroloških oboljenja, uključujući Alchajmerovu bolest. U narednom periodu planiramo da proverimo efikasnost ovog pristupa i kod modela bolesti koje nisu vezane za moždani udar, kao i da nastavimo praktična istraživanja u cilju stvaranja zdravog i dugovečnog društva - izjavio je Hidemitsu Nakadžima, vanredni profesor na Univerzitetu u Osaki. 

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu iScience.

Alarmantni podaci za Srbiju

Svakih 20 minuta jedna osoba u Srbiji doživi moždani udar, a svakih 60 minuta neko umre od moždanog udara. Nažalost, pacijenti koji umiru od šloga su sve mlađi, naročito u post kovid periodu.

Poremećaj govorne funkcije takođe je česta je posledica moždanog udara.

Izvor: news-medical.net/Zdravlje.Kurir.rs

Svakih 20 minuta u Srbiji neko doživi moždani udar, umiru nam sve mlađi ljudi, a ovo su simptomi