Slušaj vest

Razvijen je novi test za pacijentkinje obolele od raka dojke, koji može da predvidi da li će se rak verovatno vratiti, već dve nedelje nakon što započnu terapiju.

Stručnjaci navode da bi hiljade pacijentkinja mogle biti pošteđene nepotrebnog lečenja zahvaljujući ovom testu.

Test su osmislili naučnici kako bi otkrili verovatnoću povratka bolesti kod pacijentkinja sa vrstom raka dojke poznatom kao pozitivna na estrogenske receptore i pozitivna na receptor humanog epidermalnog faktora rasta 2 (HER2) – što čini oko 200.000 slučajeva godišnje u svetu.

Test identifikuje pacijentkinje kojima je potebna intenzivnija terapija

U tekstu objavljenom u časopisu eBioMedicine, stručnjaci navode da test omogućava nekim pacijentkinjama da „smanje intenzitet terapije“, dok istovremeno može pomoći u identifikaciji onih kojima je potrebna „intenzivnija terapijska strategija“.

Test, koji su razvili naučnici iz Instituta za istraživanje raka u Londonu (The Institute of Cancer Research), uspešno identifikuje 6 odsto pacijentkinja sa najvišim rizikom od ponovne pojave bolesti.

Istraživači su analizirali uzorke tumora kod 213 pacijentkinja. Otkrili su da dvonedeljna hormonska terapija menja karakteristike nekih tumora, što dovodi do promene njihove podvrste.

shutterstock_2187090435.jpg
Istraživači su otkrili da dvonedeljna hormonska terapija menja karakteristike nekih tumora, što dovodi do promene njihove podvrste. Foto: Shutterstock

Pacijentkinje sa najvećim rizikom od povratka bolesti imale su tip tumora poznat kao Luminal B, koji se nije promenio nakon ove kratkoročne hormonske terapije.

Stručnjaci ističu da će tim pacijentkinjama biti potrebna intenzivnija terapija. Navode i da ovi rezultati potvrđuju koristi dvonedeljne hormonske terapije pre operacije kako bi se pomoglo lekarima da donesu preciznije odluke.

. Da bismo obezbedili zaista personalizovanu negu, moramo da usavršimo način na koji klasifikujemo rak dojke, kako bi svaka pacijentkinja dobila terapiju koja joj najviše odgovara - izjavila je dr Megi Čeng, glavna autorka studije sa Instituta za istraživanje raka u Londonu.

Podtipovi mogu se promeniti nakon samo dve nedelje hormonske terapije

Trenutna klasifikacija se oslanja na hormonski receptor i HER2 status, ali znamo da pacijentkinje unutar ovih grupa mogu veoma različito reagovati na istu terapiju, dodala je dr Čeng. 

- Naše ranije istraživanje identifikovalo je različite molekularne podtipove unutar HER2-pozitivnog, estrogenski pozitivnog raka dojke. U ovoj novoj studiji pokazali smo da ti podtipovi mogu da se promene već nakon samo dve nedelje hormonske terapije. Ovo saznanje nam pomaže da prepoznamo koje pacijentkinje će verovatno dobro reagovati, a kod kojih se mogu rano javiti znaci otpornosti na terapiju, što pruža mogućnost da se terapijske strategije prilagode ranije.

shutterstock_2410112137.jpg
Genomsko testiranje može imati moćnu ulogu u predviđanju rizika od povratka raka dojke Foto: Shutterstock

Na kraju, nalazi približavaju stručnjake preciznijoj, ka pacijentu usmerenoj nezi za ovu često zanemarenu podvrstu raka dojke, objasnila je doktorka. 

Profesor Kristijan Helin, izvršni direktor Instituta za istraživanje raka u Londonu, dodao je:

- Razumevanjem osnovne biologije tumora, možemo da prilagodimo terapije svakom pojedinačnom pacijentu.

Dr Sajmon Vinsent, glavni naučni direktor organizacije Breast Cancer Now, rekao je:

- Ovi nalazi doprinose sve većem broju dokaza da genomsko testiranje može imati moćnu ulogu u predviđanju rizika od povratka raka dojke, posebno kod osoba sa ER-pozitivnim i HER2-pozitivnim rakom. U budućnosti bi žene mogle značajno da imaju koristi od ovog istraživanja – izbegavajući nepotrebne terapije i dobijajući personalizovane planove lečenja, tako da svaka pacijentkinja dobije najefikasniju terapiju za svoj specifičan tip raka dojke.

Izvor: independent.co.uk/Zdravlje.Kurir.rs

Kolike su šanse da dobijete rak dojke ako ga je imala vaša majka? Evo šta kažu stručnjaci