Pušenje je povezano sa sindromom iznenadne smrti kod beba: Evo šta bi svaki roditelj trebalo da zna
Sindrom iznenadne smrti se odnosi na iznenadnu i neobjašnjivu smrt naizgled zdravog deteta tokom sna. Iako tačan uzrok ove strašne pojave još uvek nije poznat, a nova istraživanja ukazuju na nekoliko faktora rizika.
Da li ste znali da su pušenje majke tokom trudnoće i izloženost deteta duvanskom dimu posle rođenja povezani sa većim rizikom od sindroma iznenadne smrti (SIDS)?
Ginekolog i akušer dr Nadija Džejkumar objašnjava kako pušenje utiče na zdravlje beba i koje mere mogu da preduzmu roditelji kako bi smanjili rizik od ovog sindroma.
SIDS se najčešće dešava tokom sna, a smrt nastupa ili dok je beba u dubokom snu ili tokom prelaza iz sna u budno stanje. Iako SIDS obuhvata decu do jedne godine, oko 95% slučajeva dešava se u prvih šest meseci života, a najčešći je kod beba starih između dva i četiri meseca.
Pušenje tokom trudnoće povećava rizik od SIDS-a
Pušenje majke tokom trudnoće odavno je prepoznato kao faktor rizika za SIDS. Ono izlaže fetus štetnim supstancama poput nikotina i ugljen-monoksida, koji ometaju razvoj moždanih centara koji kontrolišu disanje i buđenje iz sna, objašnjava dr Džejkumar.
- Ovi toksini tokom trudnoće povećavaju rizik od respiratornih problema kod beba i smanjuju njihovu sposobnost da reaguju na nizak nivo kiseonika, što ih čini podložnijim SIDS-u. Prema nedavnom istraživanju, bebe čije su majke pušile i pile alkohol nakon prvog tromesečja imaju čak 12 puta veći rizik od SIDS-a u poređenju sa onima koje nisu bile izložene ovim štetnim uticajima ili su bile izložene samo u prvom tromesečju. Ovo istraživanje jasno pokazuje koliko ponašanje majke može da utiče na zdravlje deteta - zaključuje ginekolog.
Pasivno pušenje i SIDS
Opasnost od pušenja ne prestaje ni nakon rođenja deteta. Bebe koje su izložene pasivnom pušenju takođe su pod većim rizikom od SIDS-a.
- Duvanski dim sadrži preko 7.000 hemikalija koje oštećuju respiratorni sistem deteta i otežavaju mu disanje. Bebe koje su stalno izložene pasivnom pušenju teže se bude iz sna, što je važno za njihovu zaštitu od SIDS-a - objašnjava dr Džejkumar.
Na primer, majka može da osigura da njen dom i automobil budu bez duvanskog dima kako bi smanjila izloženost bebe pasivnom pušenju. Čak i ako majka puši napolju, hemikalije koje ostaju na njenoj odeći i kosi mogu da predstavljaju opasnost za bebu kada je dodiruje ili hrani.
Šta roditelji mogu da urade?
Postoji nekoliko koraka koje roditelji mogu da preduzmu kako bi značajno smanjili rizik od SIDS-a. Evo nekoliko preporuka stručnjaka:
- Prestanite sa pušenjem pre ili tokom trudnoće i zaštitite bebu od pasivnog pušenja
Kreirajte prostor za spavanje bebe bez duvanskog dima
Uvek stavljajte bebu da spava na leđa i izbegavajte upotrebu jastuka, ćebadi i igračaka u krevecu
Dojenje, ukoliko je moguće, dokazano smanjuje rizik od SIDS-a
- Ova povezanost između pušenja i SIDS-a može da pomogne roditeljima da donesu ispravnije odluke o pušenju i stvore zdravije okruženje za bebu, smanjujući rizik od ove strašne pojave - zaključuje dr Džejkumar.
Pripremila: N.L.
Izvor: Onlymyhealth.com/zdravlje.kurir.rs
Stomak vam krči kasno uveče? Jedite ove namirnice i topite kilograme dok spavate