Slušaj vest

Bebe koje su bile izložene antibioticima u novorođenačkom uzrastu imaju oslabljen imunološki odgovor na vakcine u kasnijem uzrastu, verovatno zbog promena u mikrobiomu creva, sugeriše novo istraživanje.

Australijsko istraživanje pratilo je 191 zdravu bebu od rođenja, a utvrđeno je da su one koje su primile antibiotike u prvih nekoliko nedelja života imale značajno niže nivoe antitela protiv više vakcina u sedmom i petnaestom mesecu.

Od tih beba, 111 je bilo izloženo antibioticima u novorođenačkom periodu, bilo direktnim tretmanom (32 bebe), ili indirektno kroz majke koje su uzimale antibiotike tokom porođaja (49) ili u prvih šest nedelja nakon porođaja (30).

Istraživanje objavljeno u časopisu "Nature", analiziralo je mikrobiome beba u vreme njihovih prvih rutinskih vakcinacija, koje se obavljaju sa šest nedelja. Otkriveno je da su bebe koje su direktno tretirane antibioticima pri rođenju imale manji broj korisnih bakterija u crevima, poznatih kao *Bifidobacterium*.

lekovi shutterstock_2399031657.jpg
Smanjenje korisnh bakterija bilo je povezano sa nižim nivoima antitela Foto: Shutterstock

Sniženi nivoi antitela 

Smanjenje ovih bakterija bilo je povezano sa nižim nivoima antitela protiv više komponenti vakcine protiv pneumokoka, kao i *Haemophilus influenzae* tipa b (bakterija koja može izazvati različite vrste infekcija, uključujući infekcije disajnog sistema, poput upale pluća, bronhitisa, ali i ozbiljne bolesti poput meningitisa) i to u sedmom i petnaestom mesecu života.

Profesor Dejvid Lin, programski direktor u Institutu za zdravstvena i medicinska istraživanja Južne Australije, koji je zajedno sa kolegama vodio istraživanje, rekao je da se *Bifidobacterium* obično nalazi u zdravom mikrobiomu beba u prvim nedeljama života.

- Ove bakterije su posebno dobro prilagođene za metabolizovanje oligosaharida iz ljudskog mleka (vrsta ugljenih hidrata), pa ćete videti visoke stope tih bakterija kod beba koje sisaju -  rekao je on.

Odgovor je drugačiji ako su majke tokom trudnoće primale antibiotike 

Lin, koji je i profesor sistemske imunologije na Univerzitetu Flinders, dodao je da te bakterije daju imunološkom sistemu „dodatni podsticaj“, pripremajući ga za optimalan odgovor antitela na vakcine.

- Ono što mislimo da je verovatno najvažnije je sastav mikrobioma u vreme vakcinacije. Antibiotici mogu poremetiti normalnu kolonizaciju *bifidobakterijama* i omogućiti drugim vrstama bakterija da zauzmu crijeva - objasnio je Lin. 

Istraživanje je takođe proučavalo imunitet kod miševa bez mikroorganizama, utvrdivši da su odgovori antitela na vakcinu protiv pneumokoka u velikoj meri zavisili od prisustva *Bifidobacterium* i da su se poboljšali kada su miševi dobili probiotik koji sadrži ove bakterije.

uzimanje lekova u trudnoći shutterstock_2316682003.jpg
Istraživanje nije pokazalo smanjenje odgovora na vakcine kod beba čije su majke primile antibiotike tokom porođaja Foto: Shutterstock

Istraživanje, u kojem su učestvovali istraživači iz 12 institucija širom Australije, nije pokazalo smanjenje odgovora na vakcine kod beba čije su majke primile antibiotike tokom porođaja, što sugeriše da direktni tretman antibiotikima kod novorođenčadi ima dugotrajniji uticaj na mikrobiom creva.

Stručnjaci tvrde da nema razloga za zabrinutost

Lin je rekao da rezultati istraživanja ne bi trebalo da „prekomerno zabrinjavaju“ roditelje novorođenčadi tretirane antibioticima.

- Obično postoji vrlo dobar razlog za davanje antibiotika novorođenčadima, s obzirom na to da infekcije i sepse u tom kritičnom periodu života mogu biti vrlo ozbiljni.

Novorođenčad koja su tretirana antibioticima i dalje su imala „prilično dobar odgovor na sve vakcine“

- Oko sedmog meseca, većina beba je iznad tzv. seroprotektivnog praga, pa se očekuje da će biti zaštićene od infekcija. Međutim, ono što se čini da se dešava jeste da, tokom vremena, ti odgovori slabe nešto brže kod beba koje su direktno tretirane antibioticima.

Autori istraživanja napomenuli su da je uzorak bio „relativno skroman“ i da nisu bile uključene bebe koje su rođene carskim rezom.

U narednim mesecima, istraživači će započeti kliničko ispitivanje kako bi testirali da li bi davanje probiotika koji sadrži *Bifidobacterium* novorođenčadi tretiranoj antibioticima moglo poboljšati odgovor antitela na rutinske vakcinacije.

Probiotik je bezbedan i već se široko koristi u bolnicama kako bi zaštitio prevremeno rođene bebe od stanja poznatog kao nekrotizirajući enterokolitis.

Izvor: theguardian.com/Zdravlje.Kurir.rs

Otkriven antibiotik koji pošteđuje „dobre“ bakterije: Pokazao uspeh kod pneumonije i infekcija krvi