Podseća na luk, a ima miris i ukus limuna: Ova trava blagotvorno deluje na krvni pritisak i artritis
Limunska trava je tropska višegodišnja biljka poreklom iz jugoistočne Azije. Iako raste na zemlji, u žbunju, njen miris neodoljivo podseća na citrusnu notu limuna, ali je ipak nešto blaži i slađi. Pored prelepog mirisa ova biljka ima i niz zdravstvenih prednosti.
Zeleni listovi i stabljika podsećaju na mladi luk. U kuhinjama se često koristi kao dodatak supama, morskim plodovima, neizostavan je deo kari začina, a mnogi uživaju dok ispijaju čaj od ove biljke.
Napomena: Pre upotrebe bilo koje biljke u terapeutske svrhe obavezno se konsultujte sa svojim izabranim lekarom.
Limunska trava koristi se i u druge svrhe
U narodnoj medicini koristili su ga kao prirodno sredstvo za bolje varenje, koristio se i za tretiranje groznice, glavobolje, prehlade, bolova u stomaku, visokog krvnog pritiska. Danas se, pored navdenog, upotrebljava i u borbi protiv insekata.
Ekstrakt ove biljke takođe pruža osvežavajući miris mnogim sapunima i dezinfekcionim sredstvima. Limunska trava sadrži nekoliko vitamina i minerala koji su korisni za naše telo, uključujući gvožđe, cink i magnezijum. Takođe sadrži visok procenat vode (šolja sirove limunske trave sadrži 47 grama vode).
Zdravstvene koristi
Razlog za nabrojane moći ove biljke leže u njenim antibakterijskim, antifungalnim, antiinflamatornim, antioksidativnim i antikancerogenim svojstvima.
Ulje limunske trave
Dobija se parnom destilacijom iz osušenih listova biljke. Ima laganu konzistenciju i svetlu, bledozelenu ili žutu boju. Odlikuje se jakim, svežim mirisom limuna uz zemljane note.
Ovo ulje pomaže u opuštanju i toniranju mišića, kao i u ublažavanju bolova u mišićima, ali i kod reumatizma.
Limunska trava može pomoći kod:
Oralno zdravlje
Studija koja je uključivala decu uzrasta od 9 do 12 godina sa blagim gingivitisom pokazala je da upotreba 10 mililitara vode za ispiranje usta sa 0,25 odsto ulja limunske trave dva puta dnevno tokom tri nedelje smanjuje plak i gingivitis.
Za razliku od obične vodice za ispiranje usta, koja među sastojcima sadrži supstancu hlorheksidin, koja može da izazove neželjene nuspojave kao što su pigmentacija zuba, preosetljivost, peckanje i stvaranje afta, limunska trava se pokazala kao prirodnija i zdravija zamena.
Bol izazvan artritisom
Preliminarna studija kod odraslih sa reumatoidnim artritisom pokazala je da svakodnevno nanošenje čistog eteričnog ulja limunske trave na kožu tokom 30 dana opušta i smanjuje bol.
Otklanjanje peruti
Drugo istraživanje koje se uključivalo odrasle osobe koje su imale peruti pokazalo je da upotreba tonika za kosu sa pet do 15 procenata esencijalnog ulja limunske trave dva puta dnevno smanjuje perut u poređenju sa placebo grupom.
Studija je takođe otkrila da primena formulacije limunske trave od 10 procenata dva puta dnevno tokom 14 dana smanjuje perut za oko 81 procenat.
Ublažava simptoma PMS-a
Čaj od limunske trave se tradicionalno koristi za ublažavanje menstrualnih grčeva, nadimanja i talasa vrućine. Iako ne postoje posebna istraživanja o limunskoj travi i PMS-u, ona ima umirujuća i antiinflamatorna svojstva.
Odlična je protiv gljivičnih infekcija
Eterično ulje limunske trave poseduje antifungalne i antiinflamatorne efekte kada se primenjuje lokalno.
Istraživači su testirali lokalnu primenu ulja limunske trave na gljivične infekcije i zapaljenska stanja kože kod miševa. Međutim, potrebno je uraditi više istraživanja, napominju.
Takođe, mala studija je otkrila da konzumiranje 250 ml infuzije limunske trave dva puta dnevno tokom 10 dana smanjuje simptome oralne gljivične infekcije uzrokovane prekomernim rastom kandide kod osoba sa HIV/AIDS-om. Infuzija se sastojala od 12,5 ml sušene limunske trave i 500 ml vode i kuvana je 10 minuta.
NAPOMENA
Međutim, ova biljka nije pogodna za sve!
Trudnice i dojilje svakako treba da se konsultuju sa lekarom da li smeju da konzumiraju limunsku travu, a isto važi i za ljude koji imaju probleme sa bubrezima. Naime, ova biljka može da deluje kao diuretik i ima visok sadržaj kalijuma, te može da preoptereti njihov rad.
Konzumiranje velike količine limunske trave može da izazove neželjene efekte poput umora, suvoće usta, vrtoglavice, povećanog apetita i čestog mokrenja.
Čaj od limunske trave
U ključalu vodu dodajte svežu limunsku travu i ostavite poklopljeno kratko na laganoj vatri da ukus bude bolji. Po sopstvenom ukusu, čaj dodatno zasladite kašikom meda ili javorovog sirupa.
Sirup
Od limunske trave se može napraviti sirup. Dodajte vodu, šećer i limunsku travu u šerpu i kuvajte dok se smesa ne zgusne.
Prenela: N.R.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Idealan položaj za spavanje koji brine o vašim crevima: Jednostavan trik za bolju probavu