Kad srce preskače, šta možete sami da preduzmete? Od trika s ledenom vodom do ulja od lavande
Otprilike 36 miliona puta godišnje srce kuca tačno kako bi trebalo - zato je toliko strašno kada ono povremeno izgubi svoj ritam.
Preskakanje srca, stručno palpitacije, je pojava ubrzanog lupanja srca. Ono može da bude podstaknuto umorom,stresom, preterivanjem u alkoholu, prejedanjem, lekovima ili pojedinim medicinskim stanjima. Kod žena se mogu javiti i tokom trudnoće ili menopauze. Srećom, postoje razni načini da se palpitacije zaustave skoro odmah čim počnu, ili još bolje, možete ih sprečiti vežbanjem tehnika koje smanjuju stres, ali i promenom životnih navika.
Koliko je ozbiljno?
Iako preskakanje srca može da bude zabrinjavajuće i simptom ozbiljnijih bolesti, poput nepravilnog rada srca (aritmija) ili pojačane aktivnosti štitne žlezde, što zahteva neodložno lečenje, ono je često i bezopasno.
Preskakanje srca možete primetiti ako imate jedan od sledećih simptoma:
- Osećaj lepršavosti u grudima
- Prebrzi otkucaji srca
- Osećaj preskakanjaotkucaja
- Teže pumpanje srca nego inače
Ponekad možete osetiti lupanje srca u grlu ili vratu, kao i u grudima. Preskakanje srca koje je retko i traje samo nekoliko sekundi obično ne zahteva posebnu procenu. Ukoliko imate istoriju srčanih bolesti i imate česte palpitacije koje se pogoršavaju, obavezno razgovarajte sa svojim lekarom.
Šta činiti?
Za instant pomoć prilikom preskaknja srca progutajte nekoliko gutljaja hladne vode. Niko ne zna tačno zašto ovo pomaže, a jedna od teorija kaže da progutana voda dovodi do toga da jednjak pritisne srce, a to "gurkanje" uravnotežuje ritam. Umesto toga možete lice poprskati ledenom vodom. Ovaj šok može da bude dovoljan da se postigne isti efekat.
Ako se lepršanje u grudima nastavi, primenite Valsavin manevar. Stisnite nos, zatvorite usta i pokušajte da izdahnete vazduh. Pošto ne možete - usta i nos su zatvoreni - napregnućete se kao da praznite creva. Kratak skok krvnog pritiska, koji se javlja kao rezultat, trebalo bi da pomogne da se ponovo podesi normalan ritam vašeg srca.
Kada je reč o ishrani, budite umereni. Jedite dosta ribe bogate omega-3 masnim kiselinama (losos, skuša, sardine) koje su dobre za srce. Izbegavajte prejedanje kako velika količina krvi ne bi bila preusmerna iz srca u sistem za varenje. Smanjite unos alkohola i kafe, kao i pušenje. Čak i čokolada može da bude krivac za palpitacije.
Mnoge osobe sa nepravilnim srčanim ritmom imaju nedostatk magnezijuma. Pokušajte, stoga, da jedete više namirnica bogatih ovim mineralom, kao što su integralne žitarice, pasulj i ostale mahunarke, zeleno lisnato povrće i morski plodovi.
Umanjite stres
Ako vam srce preskače prilično je verovatno da se za to može okriviti stres. Činite sve što je u vašoj mogućnosti da ga svedete na najmanju moguću meru. Pokušajte da se izolujete 30 minuta svakog dana kako biste se opustili i smirili svoj um. Čitajte, slušajte muziku, bavite se nekim hobijem…uostalom, vi najbolje znate šta vas opušta.
Probajte takođe aromaterapiju. Poprskajte nekoliko kapi ulja od lavande na paprirnu maramicu i udišite taj divan miris. Možete probati i da utrljate dve kapi ulja gorke pomorandže na grudi ili ga u maloj količini dodajte u kupku.
Spavajte najmanje sedam sati svake noći, po potrebi i duže. Obavezno upražnjavajte najmanje 30 minuta aerobnih vežbi tri ili četiri puta nedeljno - šetanje, trčanje ili tenis su odlične opcije.
Kada postaje alarmantno?
Potražite hitnu lekarsku pomoć ako je preskakanje srca popraćeno:
- Nelagodom ili bolom u grudima
- Nesvesticom
- Teškom kratkoćom daha
- Teškom vrtoglavicom
.Pripremila: N.L.
Izvor: Knjiga: 1.001 kućni lek/Zdravlje.kurir.rs
Osam najopasnijih bakterija otpornih na antibiotike: Na listi i one uobičajene iz creva ili stolice