Slušaj vest

Kada se previše mokraćne kiseline, koja se proizvodi u jetri i izlučuje putem urina, nagomila u vašem organizmu, kristali ove supstance oštri poput igle mogu da se formiraju u tečnosti koja oblaže zglobove. Ovo bolno zapaljensko stanje, poznato kao giht, obično se javlja kod muškaraca starijih od 40 godina, dok je broj obolelih žena znatno manji, pre svega zahvaljujući zaštitnoj ulozi estrogena. Za giht postoji lek, koji može da spreči napade, ali i da ga izleči, ako se redovno uzima. 

Simptomi dolaze nalglo 

Bolest počinje naglo, obično u toku noći, sa izuzetno jakim bolom u zglobu, toliko jakim da osobi i dodir pokrivača pobuđuje izrazitu bolnu senzaciju. Najčešće je zahvaćen samo jedan zglob, obično zglob nožnog palca, mada izuzetno bolest može da počne i na dva ili više zglobova - ručnom, kolenu, laktu... Oboleli zglob daje sliku zapaljenskog artritisa, gde dominiraju otok, zategnuta, sjajna koža, jako crvene boje, a ponekad se javlja i povišena telesna temperatura i drhtavica.

test mokraćne kiseline shutterstock_2224699055.jpg
Shuttershtock Test mokraćne kiseline

Ovaj zapaljenski proces traje do dve nedelje (kulminaciju dostiže u prvih 24 sata), a nakon toga potpuno prolazi. U toku faze mirovanja bolesti, osoba nema nikakve tegobe u zglobovima, ali je prisutan visok nivo mokraćne kiseline. Bolest se ponovo javlja unutar prve godine od prvog napada i obično zahvata isti zglob kao prethodni put.

Faktori rizika 

Postoje određeni faktori koji ubrzavaju ili podstiču ponovno pojavljivanje gihta. To su pre svega gurmanski obroci i uživanje u alkoholu, a naročito uzimanje hrane bogate purinima (riba, iznutrice), a u poslednje vreme se sve više ispituje uloga genetskog faktora. U nekim slučajevima okidači mogu da budu hirurška intervencija, uzimanje nekih lekova (salicilati i salidiuretici), naglo mršavljenje, povrede i slično. Ako se giht pravilno terapijski ne tretira, vremenom prelazi u hronični oblik koji karakteriše pojava belih kvržica (takozvanih tofusa), a oko 20 odsto pacijenata ima i kamen u bubregu.

Prva pomoć

Ono što sami možete da uradite kod kuće jeste da se trudite da za vreme akutnog napada ne budete na nogama što je moguće duže i držite zahvaćeni zglob uzdignutim. Ukoliko možete to da podnesete, držite oko 20 minuta pakovanje leda umotano u krpu na zglobu - hladnoća će otupeti bol i smanjiti oticanje. Dva ili tri dana koristite hladne obloge tri puta dnevno.

podignute noge shutterstock_1662427276.jpg
Shutterstock Za vreme akutnog napada držite noge podignute

Iz špajza i apoteke 

Trešnje su staro narodno sredstvo za giht, jer sadrže jednjenja koja pomažu u neutralisanju mokraćne kiseline u krvi. Stoga, ako osetite da dolazi napad, pokušajte da odmah pojedte šaku do dve ovog voća, a ako im nije sezona uzimajte ih u konzerviranom obliku. U slučaju da ne volite trešnje, jagode i maline imaju sličan efekat, ali bi trebalo da jedete mnogo veću količinu.

Svakodnevno uzete doze ribljeg ulja i ulja semena lana takođe mogu da ublaže zapaljenje u zglobovima. Ova ulja su bogati izvor antiinflamatornog agensa poznatog kao eikozapentaenoinska kiselina (EPA), a oko doze se konsultujte sa lekarom ili farmaceutom. 

Svež celer ili tablete koje sadrže ekstrakt semena celera, pomažu da se odstrani mokraćan kiselina, a na sličan način deluje i list koprive (možete da posegnete i za nealkoholnim ekstraktom), koja može da se primeni i lokalno - potopite čistu krpu u čaj skuvan od koprive i stavite je na bolan zglob.

kopriva-shutterstock-1968000346.jpg
Shutterstock Čaj od koprive može da se primenjuje kao oblog

Pijte dosta vode, najmanje osam čaša po 250 ml na dan. Tečnost će pomoći da se ispere višak mokraćne kiseline iz vašeg organizma, kao i da se spreči nastajanje kamena u bubregu. Izbegavajte alkohol, posebno pivo, koje sadrži više purina nego ostala alkoholna pića.

I gubitak kilograma može da pomogne da se suzbije giht, ali su držanje stroge dijete i post - greška. Ako imate prekomernu telesnu težinu, polako i razumno gubite kilograme, najviše jedan nedeljno.

Namirnice za izbegavanje

Namirnice bogate proteinima, kao i one koje sadrže hemijske supstance poznate kao purini, mogu da podignu nivo mokraćne kiseline u krvi. Ako imate giht, spisak namirnica za izbegavanje uključuje sosove na bazi mesa, iznutrice, ljuskare, inćune, sardine, haringu, divljač, prženu hranu, rafinisane ugljene hidrate (belo brašno), ovseno brašno, namirnice koje sadrže kvasac (pivo i pekarski proizvodi) i određeno povrće kao što su špargle, grašak, pasulj, spanać i karfiol.

Pripremila: Nataša Lazović

Izvor: Knjiga 1.001 kućni lek/zdravlje.kurir.rs