Samo jedna biljka je dovoljna za zdravlje pluća: Odlična je i za zglobove, probavu
Njeno umirujuće delovanje posebno je cenjeno među zagovornicima holističkog pristupa zdravlju.
Divizma (Verbascum) je dvogodišnja biljka koja raste na livadama i brdima širom Evrope i zapadnog dela Azije. Postoji više od 250 vrsta, a neke od njih imaju snežno bele listove prekrivene gustim dlačicama. Ovu biljku, koja može da dostigne visinu i do dva metra, krase žuti, beli ili ljubičasti cvetovi.
Napomena: Pre upotrebe bilo koje biljke u terapeutske svrhe obavezno se konsultujte sa svojim izabranim lekarom.
Osim što je prelepa, divizma ima dugu tradiciju u narodnoj medicini, a njena blagotvorna svojstva poznata su i danas.
Olakšava disajne tegobe
Divizma je jedna od najboljih biljaka za čišćenje pluća. Najpoznatija je po svom blagotvornom delovanju na zdravlje disajnog sistema, zahvaljujući svojim protivupalnim i antioksidativnim svojstvima. Koristi se za ublažavanje bronhitisa, prehlade, suvog kašlja, promuklosti i upale grla, a pomaže i u izbacivanju sluzi. Saponini prisutni u ovoj biljci umiruju iritirane disajne puteve.
Najčešće se uzima u obliku čaja (koji se može naći u bilnim apotekama), sirupa ili ekstrakta, a ponekad u kombinaciji s biljkama poput nane ili ruzmarina. Ako niste sigurni da li imate suv ili produktivan kašalj, popijte čaj od cveta divizme.
Pomoć kod infekcija uha
Zahvaljujući antibakterijskim, antivirusnim i analgetskim svojstvima, ova biljka se često koristi za tretiranje problema sa ušima. Takođe je čest sastojak kapi za uši koje ublažavaju bol i pomažu u borbi protiv infekcija. Studije su pokazale da biljne kapi s divizmom mogu da budu gotovo jednako efikasne kao i anestetičke. Osim kapi, za ovu svrhu dostupne su i tinkture i ulja.
Ublažava bolove u zglobovima
Osobe sa bolnim zglobovima, poput onih koji pate od osteoartritisa ili burzitisa, mogu da imaju koristi od njenih protivupalnih svojstava. Tradicionalni tretman uključuje čaj od divizme koji se koristi kao oblog za zahvaćeno područje. Istraživanja na životinjama ukazuju na to da jedinjenja iz divizme, poput kempferola, mogu da zaštite hrskavicu i smanje bolove u zglobovima.
Za kožne probleme
Divizma je čest sastojak u mastima za tretman opekotina, rana i modrica.
Reguliše probavu
Blagotvorna svojstva ove biljke pomažu i kod problema s dijarejom. Čaj od listova i cvetova mogu da se koriste kao prirodno sredstvo za umirenje probavnih tegoba i infekcija.
Antimikrobni efekat
Ulje divizme može da pomogne kod infekcija urinarnog trakta,rana na koži, pa čak i gljivičnih infekcija. Iako su potrebna dodatna istraživanja, antimikrobna svojstva ove biljke svakako obećavaju.
Kako koristiti divizmu?
Ovu biljku možete uključiti u svoju rutinu na sledeće načine:
- Čaj: Prokuvajte listove ili cvetove divizme u toploj vodi 10–15 minuta za olakšanje disajnih tegoba
Ulje: Cvetove divizme natopite u maslinovom ulju i koristite kao kapi za uši ili za negu kože
Kreme i masti: Koriste se lokalno za ublažavanje iritacija kože ili bolova u zglobovima
Moguće alergijske reakcije
Divizma je generalno bezbedna za kratkotrajnu upotrebu, ali retko može da izazove alergijske reakcije poput dermatitisa. Pre upotrebe, naročito ako ste trudni ili dojite, konsultujte se s lekarom.
Pripremila: N.L.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.kurir.rs
Napravite eliksir koji čisti bubrege: Miriše na kivi i peršun, ukusan je i lekovit