Slušaj vest

Vlakna upijaju vodu i čine stolicu mekšom i voluminoznijom, što ubrzava njeno kretanje kroz vaš sistem za varenje. Da bi se izborio sa svim tim vlaknima, organizmu je neophodno i više tečnosti i nemojte zaboraviti na vežbanje koje takođe može da pomogne da se stvari održe u pokretu.

Od mekinja do semena lana 

Započnite dan sa cerealijama od mekinja bogatim vlaknima, a neke marke sadrže do 15 grama nerastvorljivih vlakana po porciji. Ovo su vlakna koja dodaju masu stolici, postičući organizam da je brže pokreće kroz sistem za varenje.

Dodajte i jednu do dve kafene kašike izdrobljenog semena psilijuma u šolju vruće vode. Pustite da se dva sata natapa, dodajte limun i med po ukusu, a zatim popijte. Psilijum uvećeva masu i glavni je sastojak mnogih laksativa koji deluju po tom principu, a seme ili ljuspice ćete naći u većini apoteka i prodavnica zrave hrane.

caj-od-lana-shutterstock-1932291104.jpg
Shutterstock Seme lana je izuzetno bogato vlaknima

Isto možete probati i sa semenom lana. Ovo seme je bogato vlaknima, a sadrži i omega-3 masne kiseline, za koje je poznato da koriste srcu i krvnim sudovima. Dva ili tri puta na dan uzimajte supenu kašiku samlevenog semena lana.

Ako vam se ne sviđa njihov ukus (koji je blago orašast), možete ga dodati u cerealije za doručak, dodati kuvanim jabukama ili u voćni smuti. Možete i da sameljete seme u mlinu za začine ili za kafu i da ga čuvate u frižideru. Posipite ceđeni sok od pomarandže s pola kafene kašičice samlevenog semena.

Upozoravajući savet: Ako niste navikli da jedete veliku količinu vlakana, počnite s manjim porcijama, recimo pola mekinja i pola kukuruznih pahuljica pripremljenih sa obranim mlekom ili nemasnim jogurtom, a kasnije ih povećajte prema svom nahođenju. U suprotnom mogu vam se javiti gasovi, nadimanje i grčevi u želucu.

Suvo voće pokreće stvari

Suve šljive su jedan od najstarijih kućnih sredstava za zatvor. One su bogate vlaknima - otprilike jedan gram po suvoj šljivi. Takođe sadrže supstancu zvanu dihidroksifenil izatin, koji stimuliše crevne kontrakcije koje čine da ostatite potrebu za nuždom.

suve-sljive-shutterstock-733927978.jpg
Shutterstock Suve šljive stimulišu crevne kontrakcije

Ako ne volite suve šljive pokušajte s grickanjem suvog grožđa. Ono je takođe bogato vlaknima i sadrži vinsku kiselinu koja ima laksativni efekat. U jednom istraživanju u kome su osobe jele šaku suvog grožđa na dan, lekari su ustanovili da je svarenoj hrani bilo potrebno upala manje vremena da prođe kroz sistem za varenje.

Dovoljno tečnosti

Kako povećavate unos vlakana vodite računa da pijete i dosta vode, najmanje osam čaša od 250 ml na dan. Vlakna izuzetno dobro absorbuju tečnost i ako je ne pijete dovoljno, vaše stolice mogu da postanu male, tvrde i mogu da izazovu bol prilikom napuštanja organizma.

setnja shutterstock_2420523151.jpg
Shutterstock Pešačite jednom dnevno po pola sata

Ustanite i krenite

Počnite sa redovnim vežbanjem. Postoji dobar razlog da ujutru krenete u šetnju - kada pokrećete svoje telo, pomažete da se hrana brže pokreće kroz creva. Nastojite da šetate najmanje jednom dnevno.

Čaj od maslačka

Čaj od maslačka koji ima blag laksativni efekat, takođe može da pomogne da defekacija ponovno postane redovna. Potopite kafenu kašičicu njegovog osušenog korena u šolju ključale vode i pijte jednu šolju napitka tri puta na dan. Osušen koren maslačka ćete naći u prodavnicama zdrave hrane.

Pripremila: Nataša Lazović

Izvor: Knjiga: 1.001 kućni lek/Zdravlje.kurir.rs