Slušaj vest

Plućnjak je manje poznata biljka, ali vam samo ime govori da naš narod tačno zna da je dobra za organe za disanje, odnosno pluća. I njen latnski naziv Pulmonaria officinalis upućuje na tu osobinu, kaže na svom Instagram nalogu fitoterapeut i novinar Momčilo Antonijević.

- Proleće je pravo vreme kada treba sakupljati plućnjak. On raste na proplancima, na obodima šuma ili u samim šumama. Kada ga sakupljite, potrebno je da ga ostavite na nekom promajnom i tamnom mestu da se dobro osuši, da ga usitnite, čuvate u nekim papirnim kesama ili staklenim teglama daleko od sunčeve svetlosti i upotrebljavate tokom godine protiv kašlja, bronhitisa, bolesti pluća i bronhija - savetuje travar. 

plucnjak shutterstock_2584630057.jpg
Cvetovi menjaju boju kako sazrevaju, od ružičaste do ljubičaste Foto: Shutterstock

Možete koristiti samo plućnjak, tako što jednu supenu kašiku prelijete šoljom ključale vode, ostavite da stoji 20 minuta, procedite i popijete toplo zaslađeno medom, a možete da ga pomešate sa jednakim količinama divizme i podbela. Na taj način ćete dobiti fantastičnu biljnu mešavinu koja može da pomogne kod bronhitisa, kod obstruktivnih bolesti pluća, pa čak i kod astme, dodaje Momčilo Antonijević. 

Čajna mešavina za oporavak pluća 

Potrebno vam je 

  • 50 g plućnjaka (Pulmonaria officinalis)
    50 g divizme (Verbascum thapsus)
    50 g podbela(Tussilago farfara)

Priprema

Sve biljke pomešajte pa punu supenu kašiku smeše prelijte sa 250ml ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji 20 minuta. Procedite i popijte toplo. Piju se tri šolje na dan mesec dana. Čaj možete zasladiti medom.

Napomena: Ukoliko imate hroničnu bolest jetre, njen oslabljen rad ili porodičnu istoriju ciroze jetre, ne bi trebalo da koristite plućnjak, kao ni podbel, duže od dve nedelje u kontinuitetu. 

3 najefikasnija čaja za iskašljavanje i inhalaciju: Evo kako da ih spremite