Krastavac, aloja ili soda bikarbona? 10 prirodnih načina da ublažite osip od vrućine
Iako kreme i losioni mogu da pomognu, postoji i niz prirodnih rešenja. Od aloje i krastavca, do peršuna ili jabukovog sirćeta - mnoge stvari koje već imate kod kuće mogu da ublaže tegobe i pomognu koži da se brže oporavi.
Osip od vrućine, poznat i kao miliaria, može da se javi kod bilo koga, posebno kad je vreme sparno i toplo. Obično se javlja u vidu sitnih crvenih ili rozih bubuljica, praćenih peckanjem, žarenjem ili svrabom. Nelagodnost je još veća ako se znojite ili nosite usku odeću koja se lepi za telo.
Zašto nastaje osip od vrućine?
Nastaje kada se znoj zarobi ispod kože jer su znojne žlezde blokirane. Najčešće se javlja tokom visokih temperatura i velike vlažnosti. Može da se javi kod beba, koje imaju nezrele znojne žlezde, ali i kod odraslih, naročito onih koji borave napolju ili rade na toplom. Slede prirodni načini za ublažavanje osipa, a sastojke koji vam se čine manje poznati možete nabaviti u prodavnicama zdrave hrane ili ih naričiti onlajn.
Aloe vera
- Prirodni gel iz listova aloe hladi, hidrira, smanjuje crvenilo i ubrzava zarastanje. Nanesite svež gel direktno na osip nekoliko puta dnevno.
Hladne obloge
- Mokra hladna krpa ili obloga sa ledom umotanim u tkaninu može da smanji otok, svrab i crvenilo. Držati do 20 minuta.
Kupka od ovsenih pahuljica
- Ovas umiruje kožu i ublažava svrab. Sipajte šolju sitno samlevenog ovsa u mlaku vodu i potopite se 15-20 minuta.
Pasta od sode bikarbone
- Soda smanjuje iritaciju i svrab. Pomešajte kašiku sode sa tri kašike vode, namažite na osip, ostavite 10 minuta pa isperite hladnom vodom.
Čaj od nim listova
- Biljka nim ima snažno antiseptičko i protivupalno dejstvo. Listove kuvajte nekoliko minuta, ostavite da se ohlade i tom vodom prebrišite kožu ili se okupajte.
Glina
- Multani miti glina izvlači višak toplote i smanjuje svrab. Napravite pastu s vodom, namažite, pa isperite kada se osuši.
Krastavac
- Hidrira i hladi kožu, a bogat je i vitaminom C. Stavite tanke kolutove na osip ili natapkajte kožu sokom od krastavca.
Sandalovina
- Sandalovo drvo smiruje upalu, hladi i umanjuje crvenilo. Napravite pastu od sandalovog praha (za kozmetičku upotrebu) i vode, namažite i sačekajte da se osuši, pa isperite.
Peršun (korijander)
- Ima blago protivupalno dejstvo. Sameljite sveže listove peršuna u pastu i nanesite na iritiranu kožu.
Jabukovo sirće
- Pomaže da se spreči infekcija i vraća prirodni pH kože. Pomešajte kašiku sirćeta sa čašom vode i prebrišite kožu vatom jednom do dva puta dnevno.
Kada je vreme za lekara?
Prirodna sredstva uglavnom pomažu, ali ako osip traje duže od tri do pet dana, ako se pojavi gnoj, bol, otok ili temperatura - potrebno je da se obratite dermatologu. Iza upornog osipa ponekad može da stoji gljivična infekcija ili ekcem.
Ako je osip jak, nemojte ga lečiti na svoju ruku - najbolje je da se javite stručnjaku.
Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs