Slušaj vest

Iako može izgledati kao još jedan internet trik bez naučne osnove, ova praksa zapravo ima duboke korene u Ajurvedi – tradicionalnoj indijskoj medicini koja se praktikuje više od 3.000 godina. Cilj mućkanja ulja je jednostavan, ali značajan – uklanjanje štetnih bakterija, poboljšanje zdravlja desni, smanjenje plaka i osvežavanje svežeg daha.

Kako izgleda proces "mućkanja ulja"? 

Proces uključuje mućkanje oko jedne kašike biljnog ulja, obično kokosovog, susamovog, maslinovog ili suncokretovog, u ustima pet do 20 minuta, prvo ujutru, pre kafe, čaja, vode ili doručka. Nakon toga, ulje se ispljune (poželjno u papirni ubrus ili kantu, nikako u sudoperu zbog mogućeg začepljenja), a usta se isperu vodom. Ova praksa se radi ujutru, pre jela ili pića.

Zašto se veruje da ova metoda deluje?

Mnoge bakterije u usnoj duplji imaju masnu (lipidnu) membranu, a ulje ih privlači i vezuje. Mućkanjem ulja, mikroorganizmi se mehanički uklanjaju iz usta, što može doprineti smanjenju zubnog plaka, gingivitisa i lošeg zadaha.

Benefiti mućkanja ulja

Ova ajurvedska tehnika dokazano pomaže u detoksikaciji organizma od teških metala, delotvorna je kod glavobolja i migrena, kožnih problema i alergija. Da su koristi od terapije mućkanjem ulja u ustima višestruke, svedoče ajurvedski zapisi stari hiljadama godina u kojima stoji: „Grgljanje susamovim uljem korisno je za snagu vilice, jasan i dubok glas, čisto lice i odlično čulo ukusa. Onaj ko redovno mućka ulje nikada ne pati od suvoće u grlu, niti ikada ima ispucale usne. Njegovi zubi će biti duboko usađeni i bez karijesa. Neće patiti od zubobolje niti trnjenja zuba. Moći će da sažvaće čak i najtvrđe namirnice.“

muckanje-ulja-shutterstock-593834795.jpg
Akutne tegobe ublažićete za nedelju dana, a hronične najduže za godinu Foto: Shutterstock

Koje ulje odabrati?

Kokosovo ulje je najpopularniji izbor. Pored antibakterijskih svojstava, sadrži laurinsku kiselinu, koja dodatno deluje protiv mikroorganizama. Takođe ima prijatan ukus i teksturu, što ga čini pogodnim za početnike.

Susamovo ulje je tradicionalni izbor u Ajurvedi. Ima blago antiinflamatorno dejstvo i može pomoći kod osetljivih desni.

Suncokretovo ulje je neutralno i lako dostupno ulje koje takođe ima antibakterijska svojstva, ali manje izražena u poređenju sa kokosovim uljem.

Maslinovo ulje nema izražena antimikrobna svojstva kokosovog ulja (koje sadrži laurinsku kiselinu, prirodno antibakterijsko sredstvo). Može se koristiti kao alternativa, posebno ako je neko alergičan na kokos ili preferira druge ukuse. Najbolje je koristiti ekstra devičansko maslinovo ulje zbog njegove čistoće i većeg sadržaja korisnih jedinjenja.

nega-zuba-shutterstock-1937064763.jpg
Čišćenje uljem nije zamena za pranje zuba i korišćenje zubnog konca Foto: Shutterstock

"Mućkanje ulja" za početnike

Ako vam se 20 minuta čini previše, počnite sa pet minuta dnevno i postepeno povećavajte. Važno je da ne naprežete vilicu - mućkanje bi trebalo da bude lagano i ritmično, bez naprezanja. Nakon ispiranja, ulje je puno toksina i bakterija iz vaših usta. Ako vam se čini previše, slobodno ispljunite i nastavite sa manjom količinom.

Važno je napomenuti da čišćenje uljem nije zamena za pranje zuba i korišćenje zubnog konca. To je dodatak, a ne zamena za redovnu negu.

Ne očekujte čuda preko noći: efekti se mogu pojaviti postepeno – svežiji dah, manje upaljene desni i čistija usta. Čišćenje uljem može biti jednostavan i prirodan način za praktikovanje dodatne oralne nege. Iako nije lek za sve stomatološke probleme, može biti koristan deo vaše svakodnevne rutine, posebno kada se kombinuje sa zdravom ishranom i redovnim stomatološkim pregledima.

Izvor: ljepotaizdravlje.hr/Zdravlje.Kurir.rs