Osim kvantiteta, s godinama je opao i kvalitet spermatozoida u poslednjim decenijama. Istraživanje ukazuje na smanjenu pokretljivost spermatozoida što direktno utiče na manju sposobnost za oplodnju – zaključio je ugledni urolog i androlog, potpredsednik Brazilskog udruženja za potpomognutu reprodukciju.
- Praksa stalnog pada broja i kvaliteta spermatozoida zabrinula je zdravstvene radnike. To je zabrinjavajuće, jer vidimo ubrzano pogoršanje i ne znamo zapravo gde će se završiti, kaže koordinator Odeljenja za andrologiju Brazilskog društva za urologiju.
Prema istom istraživanju sprovedenom u Izraelu i SAD, između 1970-ih i 1990-ih, koncentracija polnih ćelija opala je za 1,16% godišnje. Ali, počevši od 2000-ih, ta stopa je porasla na 2,64%. Drugim rečima, više se nego udvostručila. I to je globalni fenomen: naučnici su primetili smanjenje broja i kvaliteta spermatozoida kod muškaraca na svim kontinentima, iako su brojevi alarmantniji u Evropi, Africi i Centralnoj i Južnoj Americi.
Ali šta se krije iza tog fenomena?
Stručnjaci ukazuju na najmanje pet uzroka, a dobra vest je da postoje načini da se oni preokrenu ili ublaže:
Gojaznost
Gojaznost nosi sa sobom paket štetnih promena koje utiču na spermatozoide. Rastom masnog tkiva, koje skladišti masti, oslobađaju se upalne supstance koje direktno utiču na testosteron, jedan od najvažnijih hormona u proizvodnji muških polnih ćelija. Istraživači ističu da prekomerna težina takođe stvara takozvani oksidativni stres, proces u kome se oštećuju različite ćelije u telu: Pored toga, gojazna osoba ima više masti u genitalnoj regiji, što je štetno za spermatozoide. Testisi, gde se proizvode i čuvaju reproduktivne ćelije, moraju da budu između jedan i dva stepena Celzijusa ispod telesne temperature da bi dobro funkcionisali – zato je skrotum izvan tela. Povećanje masti zagreva reproduktivne organe, koji takođe prestaju da rade.
Stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije (SZO) izračunali su da 39 odsto muškaraca ima prekomernu težinu, a 11% muškaraca je gojazno širom sveta – statistika objašnjava ovaj pad udela spermatozoida u poslednjih pet decenija.
Zloupotreba opijata i narkotika
Alkohol, duvan, marihuana, kokain, anabolički steroidi… Znate li šta je zajedničko svim ovim drogama? Sve one utiču na zdravlje muških polnih ćelija. Neke od ovih supstanci direktno oštećuju ćelije koje stvaraju spermu – istakli su istraživači. Drugi deluju indirektno, utičući na proizvodnju hormona odgovornih za stimulisanje rada testisa. Najcitiraniji primer među stručnjacima je zamena testosterona putem pilula, gelova i injekcija, koji se koriste neselektivno kao način za dobijanje mišića. Ovo je tržište koje je suludo i zastrašujuće poraslo poslednjih godina – upozoravaju androlozi. Doktor objašnjava da kada se ovaj hormon zameni bez očiglednog razloga, telo shvata da više nema potrebe da ga proizvodi prirodnim putem. Kao rezultat toga, testisi mogu čak da atrofiraju i broj spermatozoida završava na nuli, u stanju poznatom kao azoospermija.
Polno prenosive bolesti
Polne bolesti kao što su hlamidija i gonoreja, uzrokovane bakterijama, mogu izazvati upalu epididimisa. Ova struktura je povezana sa vrhom testisa i odgovorna je za skladištenje sperme. Bilo koji problem predstavlja rizik za opstanak polnih ćelija. SZO procenjuje da je samo u 2020. godini bilo 129 miliona novih slučajeva hlamidije i 82 miliona gonoreje među muškarcima i ženama. Ova stopa je ostala stabilna, ali je u blagom porastu poslednjih decenija. Lekari na listu potencijalnih opasnosti dodaju i treći patogen: humani papiloma virus, poznat i kao HPV.
Studije objavljene u poslednjoj deceniji otkrivaju da navika rada sa laptopom u krilu predstavlja dodatni rizik za proizvodnju spermatozoida.
Računar u krilu
Kako testisi treba da ostanu između jedan i dva stepena Celzijusa ispod temperature ostatka tela, studije objavljene u poslednjoj deceniji otkrivaju da navika rada sa laptopom u krilu predstavlja dodatni rizik za proizvodnju spermatozoida. To je zato što se baterija uređaja zagreva – i može na kraju da “pregreje” reproduktivne organe i samim tim i spermatozoide. Lekari ističu da rizik po reprodukciju predstavljaju i druge navike vezane za više temperature – duge, tople kupke ili saune, na primer. Zatim je tu tehnologija – moguće negativne efekte elektromagnetnih talasa, telefonskih signala, pa čak i bežičnog interneta. U eksperimentalnim studijama sprovedenim u laboratoriji, elementi kao što su bežični internet i elektromagnetni talasi utiču na spermatozoide, ali još nije moguće biti siguran da li ove tehnologije zaista oštećuju te ćelije.
Endokrini disruptori - toksična jedinjenja
Konačno, stručnjaci skreću pažnju na niz toksičnih jedinjenja poznatih kao endokrini disruptori. Na listi su zagađivači otkriveni u atmosferi, kao i plastika i pesticidi. Ovi molekuli imaju strukturu veoma sličnu hormonima u našem telu i tako uspevaju da se uklope u ćelijske receptore i pokrenu neželjene procese. Čini se da jedan od ovih događaja otkriven u nedavnim studijama utiče na plodnost muškaraca. Ali još ne znamo sa sigurnošću obim ovog problema i u toku su mnoge studije da se to utvrdi – napominju učesnici ove velike studije.
Ostali faktori muške neplodnosti:
Pored faktora okoline i ponašanja koji stoje iza opadanja broja spermatozoida, postoje dva suštinska problema koja takođe doprinose ovom fenomenu. Prvi od njih je genetika. Procenjuje se da je između 10 i 30 odsto slučajeva poteškoće u rađanju deteta povezano sa problemom u muškoj DNK. Drugi je povezan sa starenjem i činjenicom da muškarci sve kasnije u životu žele da postanu očevi. Znamo da se fertilni kapacitet smanjuje tokom života. Iako smanjenje kod muškaraca nije toliko izraženo kao kod žena, postoji smanjenje hormona koji su važni za proizvodnju spermatozoida – objašnjavju lekari.
Ako uzmemo u obzir da je broj spermatozoida opao za 51 odsto za 50 godina i da se stopa kojom se to dešava ubrzala u poslednje dve decenije, da li će se ovaj brojka sve više približavati nuli?
Uostalom, ako se ova stopa opadanja nastavi na sadašnjim nivoima, do 2050. koncentracija reproduktivnih ćelija u spermi bi bila praktično nula. Istraživači koji su radili na ovoj studiji, ipak, ne misle da će se ovaj scenario sudnjeg dana ostvariti. Tendencija je da se situacija pogorša, ali će u jednom trenutku ovaj proces stagnirati i doći ćemo do mirovanja kada je opadanje u pitanju, možda uz pomoć novih tehnologija.
Šta bi trebalo da urade muškarci?
Muškarci koji žele da imaju dete mogu povećati šanse za uspeh tako što će uneti neke promene u način života kako bi promenili bilo kakvu štetu nanetu testisima. Mogu, na primer, da smršaju uravnoteženom ishranom i redovnom fizičkom aktivnošću, i potpuno smanje ili isključe alkohol, cigarete i druge lekove. Ako je seks rekreativan, sa povremenim partnerima i bez namere začeća, uvek je korisno koristiti kondom da biste izbegli infekcije kao što su hlamidija i gonoreja, kao i mnoge druge koje mogu štetiti. Pojedinci koji se vakcinišu protiv HPV-a u ranoj adolescenciji takođe su zaštićeniji od ovog virusa i posledica koje on izaziva po telo.
Kada je vreme da se obratite lekaru?
Ako, čak i uz sve ove promene načina života, poteškoće u dobijanju deteta ostaju, neophodno je posetiti lekara. Prema nacionalnim i međunarodnim smernicama, vreme za traženje specijalističke pomoći zavisi od starosti žene: Ako je mlađa od 35 godina, par bi trebalo da pokušava da ima dete do godinu dana, uz redovne seksualne odnose oko tri puta nedeljno i praćenje fertilnih perioda.
Ukoliko je partnerka starija od 35 godina, poteškoće sa začećem duže od šest meseci bi već trebalo da uključe znak upozorenja – rezerva jajnih ćelija iz tog uzrasta počinje brže da opada, a neadekvatno čekanje može predstavljati ključno gubljenje vremena, kažu lekari.
- Ako je problem kod muškaraca, stručnjaci obično prepisuju vitaminske suplemente bogate antioksidansima, koji pomažu u broju i kvalitetu spermatozoida. I, naravno, moguće je lečiti neke od bolesti koje su izvor problema lekovima i operacijom; bakterijske infekcije se mogu lečiti antibioticima i anatomski defekti u reproduktivnom sistemu hirurškim intervencijama - zaključuju lekari.
Kao poslednje sredstvo, par može da koristi tehnike potpomognute reprodukcije, kao što je vantelesna oplodnja.
Prenela: Violeta Nedeljković
Izvor: Šansazaroditeljstvo.org.rs/Zdravlje.Kurir.rs