7 ranih simptoma menopauze: Ginekolog otkriva koje životne promene mogu da ih ublaže
Prve tegobe mogu nastati već oko 40. godine života, ali ih žene ne prepoznaju, pripisuju ih umoru, stresu i slično, a mogu trajati i više godina od poslednje mentruacije.
Kao što mlade devojke imaju mnoga pitanja kada dobiju prvu menstruaciju, tako i žene koje ulaze u menopauzu često imaju brojne nedoumice, a na sve njih odgovara ginekolog dr Ranjana Bekon iz Manipal bolnice u Indiji.
Koji su rani znaci menopauze?
Tokom menopauze, hormonske promene su neizbežne. Žensko telo proizvodi manje estrogena i progesterona, što utiče na fizičko, emocionalno, mentalno i socijalno blagostanje. Ova hormonska promena odgovorna je za različite simptome, koji, pored neredovne ili retke menstruacije, uključuju:
- Valunge (iznenadne nalete vrućine)
- Noćno znojenje
- Suvoću vagine
- Bol tokom seksualnog odnosa
- Urinarnu inkontinenciju
- Promene raspoloženja
- Depresiju i anksioznost
Menopauza može da izazove i poteškoće sa spavanjem, što dovodi do umora i razdražljivosti tokom dana, dodaje dr Bekon. Takođe, može da dođe do gubitka libida, a ponekad može da se javi osećaj tuge ili plakanje bez jasnog razloga.
Da li promene stila života mogu da ublaže simptome?
Odgovor je kratak – da.
- Žene koje redovno vežbaju generalno su zdravije i mogu da imaju manje izražene simptome menopauze, poput valunga. Joga, zajedno sa vežbama dubokog disanja i masažom, može da bude vrlo korisna. Pored toga, zdrava ishrana, adekvatno upravljanje stresom i prestanak pušenja takođe mogu da pomgnu - navodi dr Bekon.
U jednoj studiji objavljenoj u časopisu Medicina, istraživači su ispitali vezu između fizičke aktivnosti i simptoma menopauze kod žena starosti između 40 i 65 godina. Otkrili su da su žene koje su se redovno bavile fizičkom aktivnošću, naročito rekreativnim aktivnostima, imale manje izražene simptome.
Kako funkcioniše hormonska terapija?
Hormonska terapija predstavlja oblik nadoknade estrogena i progesterona tokom menopauze koji dovodi do pomenutih simptoma .
Istraživanje objavljeno 2023. godine u časopisu Canadian Medical Association Journal sugeriše da je ova prva efikasna linija "lečenja" za žene koje nemaju faktore rizika.
Međutim, dr Bekon napominje da se koristi i rizici mogu razlikovati u zavisnosti od faktora kao što su starost, simptomi menopauze i individualni faktori rizika.
- Za žene mlađe od 60 godina koje imaju burne simptome i nemaju visok rizik od raka dojke ili krvnih ugrušaka, tereapija može da pruži značajne koristi. Hormoni mogu da ublaže simptome poput valunga, noćnog znojenja, poremećaja sna, anksioznosti, lošeg raspoloženja i suvoće vagine. Takođe, pomažu u prevenciji osteoporoze održavanjem nivoa estrogena, što je posebno važno ako se menopauza javlja pre 45. godine - navodi dr dr Bekon.
Ipak, terapija nije bez rizika, dodaje doktorka, koja može da poveća rizik od raka dojke i krvnih ugrušaka i nije prikladna za žene sa porodičnom istorijom raka dojke. Takođe, može da poveća rizik od moždanog udara, a kod žena sa očuvanom matericom, može da izazove vaginalno krvarenje.
Pripremila: N.L.
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs
Trećina muškaraca preko 45. ima snižen testosteron: Endokrinolog otkriva koji simptomi ga odaju