Oktobar je Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke: Samopregled je ključna stavka, a evo kako se izvodi
Jedna od osam žena verovatno će tokom života oboleti od raka dojke. Zato je prevencija jako važna - redovnim samopregledom dojki svakog meseca možete da otkrijete promenu na vreme koja, imajte to na umu, ne mora nužno biti maligna.
O tome, da li je neka promena maligna ili ne, ne odlučujete vi, niti vaš izabrani lekar na osnovu subjektivnog mišljenja već se žena dalje upućuje specijalisti radiologije na dijagnostiku. I što je najvažnije - rak dojke je izlečiv u više od 90 odsto slučajeva ako se otkrije i leči u ranoj fazi bolesti.
Zašto pregledati dojke svakog meseca?
Redovnim mesečnim samopregledom dojki upoznajete svoje dojke, znate kako izgledaju, koje su boje, kakve su bradavice, kakav je osećaj pod prstima u razičitim delovima dojke. Ako dobro pozanjete svoje dojke, mesečnim samopregledom možete da prepoznate novonastalu promenu i da je okrijete na vreme. Promena u dojci ne mora biti maligna i u najvećem broju slučajeva to nije. Ali, o tome, da li je neka promena maligna ili ne, ne odlučujete vi, niti vaš izabrani lekar na osnovu subjektivnog mišljenja, već je potrebno da budete dalje upućeni specijalisti radiologije na dijagnostiku. U najvećem broju slučajeva rak je izlečiv u potpunosti ako se otkrije na vreme i leči u ranoj fazi bolesti.
Samopregled dojke je vrlo jednostavna procedura koja zahteva samo 10 minuta vašeg vremena, a može biti izuzetno korisna, pa ga je najbolje redovno ponavljati tako što ćete izabrati jedan dan u periodu od sedmog do desetog dana od početka menstruacije, kada je dojka najmekša za pregled. Žene koje su u menopauzi, mogu izabrati jedan datum u mesecu i svakog meseca, na taj dan raditi samopregled.
FAZE SAMOPREGLEDA DOJKE
I FAZA: U KUPATILU
Pod tušem uz podignutu jednu ruku iznad glave kružnim pokretima prstiju sistematski opipati sve delove dojke. Ne koristiti same vrhove prstiju već njihove završetke i pri pipanju obratiti posebnu pažnju na postojanje zadebljanja, čvorića, tumora i slično. Desnu ruku upotrebiti za pregled leve dojke, a levu ruku za desnu dojku.
II FAZA: PRED OGLEDALOM
Postavite ruke na bokove i čvrsto ih pritiskujući, pokušajte da zategnete grudne mišiće na kojima leže dojke, istovremeno u ogledalu tragajte za asimetričnim promenama na dojkama u smislu ispupčenja, ulegnuća, uvlačenja kože ili bradavice. Lakša asimetrija u veličini dojki nije značajna jer je prisutna u najvećem broju žena.
III FAZA: PRED OGLEDALOM
Podižući polagano ruke iznad glave tragajte za napred navedenim promenama na dojkama, čije podizanje ruku potencira promene na koži i bradavicama, pa postaju lakše uočljive.
IV FAZA: LEŽEĆI POLOŽAJ
Da bi najbolje pregledali desnu dojku, legnite i postavite jastuk pod desnu lopaticu i istovremeno podignite desnu ruku iznad glave. To omogućava da se dojka raspostre po najvećoj površini grudnog koša, pa je najtanja i najlakša za pregled. Ponoviti pregled i na drugoj strani.
V FAZA: LEŽEĆI POLOŽAJ
Prilikom pipanja desne dojke koristitite vrhove prstiju leve ruke, sa kružnim pokretima, počevši od periferije dojke prema bradavici, najbolje kao kretanje kazaljke na satu. Obratite pažnju na ulegnuća i čvoriće. Zadebljanja tkiva na bazi dojke u obliku ruba je normalna pojava. Ponovite pregled leve dojke sa desnom rukom.
VI FAZA: LEŽEĆI POLOŽAJ
Na kraju pregleda nežno stisnite bradavice obe dojke, radi eventualnog otkrića iscedka ili sukrvice. Ukoliko ste pregledom ustanovili jedan od pomenutih znakova, obratite se lekaru.
IZVOR: Institut za onkologiju Vojvodine
Koji su simptomi karcinoma dojke?
Promene koje možete primetiti vizuelnim pregledom ili palpacijom dojki, mogu biti:
• kvržica u dojci
• promena veličine ili oblika dojke
• udubljenja na koži ili zadebljanja tkiva dojke
• uvučena bradavica
• osip na bradavici
• curenje iz bradavice
• otok ili kvržica u pazuhu
• bol ili nelagodnost u dojkama koja ne prolazi
• crvenilo kože
• koža kao narandžina kora
Koji su faktori rizika za nastanak raka dojke?
Brojni su faktori rizika za nastanak raka dojke. Na neke od njih možemo uticati i smanjiti rizik od nastanka raka: to su gojaznost, alkohol, pušenje, ishrana, hormonska terapija (kontraceptivi i hormonska susptituciona terapija).
Na druge, međutim ne možemo uticati to su vaše godine, pol, prethodni rak dojke, nasledni faktor, gusto tkivo dojke, rana menarha, kasna menopauza…
NAPOMENA: Faktor rizika je faktor koji povećava šansu da obolite. Ako imate neki faktor rizika ne znači i da ćete sigurno oboleti. Takođe, najveći broj karcinoma dojke nastaje iz nepoznatog razloga, čak i kod žena koje nemaju ni jedan poznati faktor rizika. Zbog toga je rano otkrivanje i efikasno lečenje ključ u borbi protiv ove bolesti.
Ružičasti oktobar promoviše prevenciju
Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke, koji se održava u oktobru svake godine, ima za cilj promovisanje skrininga i prevencije bolesti koja u Srbiji pogađa jednu od osam žena i 2,3 miliona žena širom sveta. Najpoznatiji po svojoj ružičastoj tematskoj boji, mesec sadrži brojne kampanje i programe udruženja čiji je cilj podrška osobama sa dijagnozom raka dojke, uključujući metastatski rak dojke, edukacija ljudi o faktorima rizika od raka dojke, naglašavajući važnost redovnog skrininga, počevši od 40 godina ili dobi koja odgovara ličnom riziku od raka dojke, kažu u Udruženju "Budimo zajedno".
Pripremila: Violeta Nedeljković
Koje količine alkohola razaraju jetru? Stručnjaci upozoravaju na porast smrtnih slučajeva među ženama srednje dobi